تاریخ زن - پایا پک

Table of Contents

تاریخ زن از مهم ترین دستگاه ها و تجهیزات در کارگاه ها و کارخانجات تولیدی و بسته بندی می باشد که اطلاعات ضروری از قبیل تاریخ تولید و انقضا را بر روی محصولات درج می کند. این دستگاه ها دارای تنوع بسیار بالایی بوده و با توجه به اهمیت زیاد آنها، نمونه های مختلفی از قبیل دستگاه های دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک و تجهیزات پیشرفته ای به نام جت پرینترها طراحی و به بازار عرضه شده اند.

پایا پک؛ ارائه دهنده تجهیزات بسته بندی مانند دستگاه وکیوم بسته بندی،سلفون کش و… می باشد در این مقاله دستگاه تاریخ زن را معرفی خواهیم کرد.

تاریخ زن - پایا پک

دستگاه تاریخ زن چیست؟

از مهم ترین گام ها در بسته بندی محصولات، درج اطلاعات مختلف و کاربردی از جمله تاریخ تولید و انقضا، قیمت و وزن و غیره می باشد تا حقوق مشتریان حفظ شود. به منظور درج این اطلاعات از دستگاه هایی به نام تاریخ زن استفاده میشود که دارای زیر مجموعه های متعددی بوده و بر اساس نوع و قابلیت های موجود در آنها، کارایی های متفاوتی دارند.

این تجهیزات در حالت کلی برای چاپ اطلاعات بر روی سطوح کاغذی و مقوایی و سلفون و نایلون، از جوهر جامد و ریبون استفاده نموده که به شیوه های مختلف از جمله حرارتی و رولی و استامپی در نهایت حروف و اعداد روی سطح مورد نظر قرار میگیرند.

انواع دستگاه تاریخ زن

دستگاه های درج تاریخ به دلیل اهمیت بسیار زیاد آنها تنوع زیادی داشته و می توان آنها را بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود. به عنوان مثال، بر اساس نحوه عملکرد و انرژی مورد نیاز برای دستگاه به چند گروه کلی زیر تقسیم بندی میشوند که هر یک دارای زیرمجموعه هایی هستند:

دستگاه تاریخ زن دستی

از قدیمی ترین و ارزان ترین دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای درج تاریخ و اطلاعات بر روی بسته بندی محصولات می توان به تاریخ زن های دستی اشاره نمود.

همان طور که از نام این تجهیزات مشخص است، تمام انرژی مورد نیاز برای به حرکت در آوردن اهرم و چاپ اطلاعات، از طریق دست انسان تامین شده و فرایند کاملا مکانیکی می باشد. این دستگاه ها برای درج اطلاعات حتما باید با محصول و بسته بندی و سطح مورد نظر تماس داشته باشند، به همین دلیل به آنها تاریخ زن های تماسی نیز گفته میشود. برای استفاده از این دستگاه ها به کلیشه یا کلیدهایی که هر یک نشان دهنده یکی از حروف و ارقام و کاراکترها می باشد نیز است. ابتدا تاریخ و متن مورد نظر به کمک این کلیشه ها تنظیم شده و شبیه به قاب روی دستگاه قرار گرفته و با فشردن روی سطح عمل چاپ صورت میگیرد.

در تاریخ زن های دستی نیاز به ریبون و حرارت می باشد تا حروف بر روی آنها قرار گیرد. لازم به ذکر است که این دستگاه ها دارای انواع گوناگونی از قبیل استامپی و غلطکی می باشند که متناسب با نوع محصول می توان آنها را انتخاب نمود. با توجه به اینکه تمام فرایند چاپ اطلاعات به کمک این دستگاه ها با نیروی دست انسان صورت میگیرد، به همین دلیل برای کارگاه های تولیدی کاربرد دارد که تیراژ محصولات آنها زیاد نیست.

دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک

با توجه به سرعت پایین درج تاریخ و سایر اطلاعات در تجهیزات دستی، تغییراتی در آنها ایجاد شده و تا حد زیادی از فشار وارد شده به دست انسان در فرآیند چاپ کاسته شده است. دستگاه های تاریخ زن نیمه اتوماتیک نسل بعدی این تجهیزات می باشند که دارای پدال بوده و با نیروی بسیار کم اهرم جا به جا شده و ارقام و حروف روی ریبون چاپ میشود. با توجه به اینکه در این شیوه درج اطلاعات، اپراتور انرژی کمتری مصرف می کند، به همین دلیل سرعت چاپ افزایش پیدا نموده و گزینه ای کاربردی برای کارگاه ها با تیراژ متوسط به شمار می روند. همچنین لازم به ذکر است که این تجهیزات در گروه دستگاه های حرارتی قرار گرفته و به ریبون برای درج اطلاعات نیاز می باشد.

تاریخ زن - پایا پک

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک

در کارگاه های تولیدی و بسته بندی که تعداد محصولات زیاد می باشد، انتخاب دستگاه های دستی و نیمه اتوماتیک که در بالا به آنها اشاره شد، نمی تواند کارایی مناسبی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل در این شرایط از دستگاه تاریخ زن اتوماتیک استفاده میشود که بدون هیچگونه دخالت دست اطلاعات مختلفی از قبیل تاریخ تولید، انقاضا و وزن محصولات در سطرهای متعدد چاپ میشوند. نکته مهم دیگر اینکه، در تاریخ زن های اتوماتیک جوهر جامد یا خشک استفاده میشود و به همین دلیل احتمال آسیب وارد شدن به بسته بندی های سلفونی و نایلونی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر سرعت عمل بالا، چند مزیت دیگر این دستگاه ها باعث شده است تا با استقابل بیشتری نسبت به تجهیزات دستی و نیمه اتوماتیک روبرو شوند. استفاده از رنگ های متعدد برای چاپ، قابلیت چاپ اطلاعات در سه سطر و همچنین پشتیبانی از زبان های مختلف از قبیل انگلیسی و فارسی از جمله مزیت های تاریخ زن های اتوماتیک به شمار می روند.

دستگاه تاریخ زن صنعتی یا جت پرینتر

پیشرفته ترین نوع دستگاه های تاریخ زنی می باشند که قادرند با سرعت بسیار زیاد و با رنگ های متنوع، حروف با فونت های مختلف را روی سطوح چاپ کنند. از دیگر ویژگی های این تجهیزات می توان به تنوع بسیار بالا بر سطوح قابل چاپ اشاره نمود و به همین دلیل در صنایع مختلف با تیراژ تولید بالا ارز جت پرینترها استفاده میشود.

نحوه عملکرد تاریخ زن

عملکرد دستگاه های تاریخ زن دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تا حد زیادی شبیه به هم می باشد و تفاوت در نحوه تامین انرژی لازم برای چاپ می باشد. به طور خلاصه و کلی می توان عملکرد این دستگاه ها را به صورت زیر بیان نمود:

 • اطلاعات مورد نیاز از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، وزن و غیره ابتدا باید توسط کلیشه ها تنظیم شوند. (این دستگاه ها امکان چاپ اطلاعات متغیر از قبیل شماره سریال، ساعت و بارکد را دارا نمی باشند)
 • پس از تنظیم کلیشه و قرار دادن آن بر روی دستگاه، با فشردن اهرم اطلاعات با حرارت بر روی ریبون چاپ شده و ر روی سطح مورد نظر قرار میگیرد. در دستگاه های تمام اتوماتیک جوهر بدون ریبون روی سطح قرار میگیرد.

کاربرد تاریخ زن

هر یک از دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده برای ثبت تاریخ و اطلاعات بر روی بسته بندی با توجه به نوع آنها و نحوه عملکرد در صنایع متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرند. در حالت کلی از اصلی ترین موارد کاربرد تاریخ زن های دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چاپ تاریخ و اطلاعات بر روی بسته بندی های کارتنی و مقوایی و سلفونی و نایلونی مواد غذایی
 • تاریخ زنی محصولات بسته بندی کارخانجات تولید دارو و مواد شوینده و بهداشتی آرایشی
 • درج و چاپ اطلاعات بر روی بسته بندی با سطوح پلاستیکی و شیشه ای
تاریخ زن - پایا پک

قیمت دستگاه تاریخ زن

به منظور مدیریت هزینه ها در فرآیند تجهیز کارگاه ها و کارخانجات تولیدی، قیمت دستگاه تاریخ زن اهمیت بسیار زیادی برای مشتریان داشته و تفاوت های موجود در این تجهیزات ممکن است سوالات و ابهاماتی را برای خریداران بوجود آورد. لازم به ذکر است که نوع دستگاه و ویژگی های آن اولین و مهم ترین فاکتور در تعیین قیمت این دستگاه ها می باشند. به طوریکه تاریخ زن دستی ارزان ترین گزینه هایی می باشد که می توان برای کارگاه های کوچک انتخاب و خریداری نمود.

علاوه بر نوع دستگاه، قابلیت ها، ظرفیت و اندازه و ابعاد دستگاه، برند تولید کننده و وارداتی یا داخلی بودن قطعات، همگی در افزایش یا کاهش قیمت آنها نقش مهمی دارند. با توجه به تنوع زیاد در این تجهیزات برای استعلام قیمت دستگاه تاریخ زن می توانید با کارشناسان فروش گروه پایا پک تماس بگیرید.

موارد مهم در خرید دستگاه تاریخ زن

کارایی و عملکرد و طول عمر این دستگاه ها(date machine) ارتباط مستقیم با نحوه استفاده از آنها دارد و به همین دلیل لازم است در انتخاب و خرید دستگاه تاریخ زن به چند نکته و مساله مهم توجه شود که عبارتند از:

 • با توجه به میزان و تیراژ محصولات تولیدی در کارگاه مورد نظر دستگاه مناسب را خریداری کنید. به عنوان مثال، برای کارگاه های متوسط دستگاه های نیمه اتوماتیک گزینه مناسبی بوده و کارایی ایده آلی دارند. در مقابل، خرید تاریخ زن تمام اتوماتیک برای کارگاه های کوچک با تعداد محصولات کم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.
 • با توجه به اطلاعات مورد نیاز بر روی بسته بندی دستگاه را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر یک از دستگاه های فوق در تعداد سطرها و عرض آنها محدودیت دارند. به عنوان مثال در نوع اتوماتیک سه سطر با عرض ۴ میلیمتر قابل چاپ بوده و در تجهیزات دستی تا عرض سه میلیمتر را پشتیبانی می کنند.
 • در خرید دستگاه تاریخ زن دست دوم به میزان کارکرد دستگاه و مدت زمان باقی مانده از گارانتی آن توجه داشته باشید. این تجهیزات به دلیل قیمت ارزان طرفداران زیادی دارند، اما در اغلب مواقع نرخ پایین آنها به دلیل نداشتن کیفیت مناسب و گارانتی می باشد.

با توجه به تنوع بسیار زیادی که در این تجهیزات وجود دارد و اغلب مشتریان از ویژگی های هر یک اطلاع کافی ندارند، کارشناسان پایا پک مشاوره رایگان قبل از خرید تاریخ زن های دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ارائه می دهند. برای برقراری ارتباط با این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.

سوالات متداول تاریخ زن

مهم ترین دستگاه ها و تجهیزات در کارگاه ها و کارخانجات تولیدی و بسته بندی می باشد که اطلاعات ضروری از قبیل تاریخ تولید و انقضا را بر روی محصولات درج می کند.

دستی ، اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک ، صنعتی یا جت پرینتر.دستی ، اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک ، صنعتی یا جت پرینتر.

برای استعلام قیمت دستگاه تاریخ زن می توانید با کارشناسان فروش گروه پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. علیرضا

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  برای خرید تاریخ زن از چه طریق سفارش ثبت کنم؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   سلام
   برای ثبت سفارش و دریافت مشاوره قبل از خرید با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.