دستگاه دوخت ریلی - پایاپک

فهرست مطالب

دستگاه دوخت ریلی یا همان دستگاه دوخت غلطکی از جمله تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی محصولات در پاکت های نایلونی می باشد که حرارت دهی و چسباندن لبه های بسته را با دقت بالا انجام می دهد. این تجهیزات به صورت افقی و عمودی در ارتفاع و اندازه و ابعاد گوناگون و ویژگی های مختلفی طراحی و تولید میشوند.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه های بسته بندی مانند تاریخ زن،سلفون کش،دستگاه گونی دوز و… می باشد. در ادامه به معرفی تمام ویژگی ها و نکات مهم درباره دستگاه پرس ریلی نایلون افقی و عمودی، قیمت و کاربردها و نحوه خرید این دستگاه خواهیم پرداخت.

دستگاه دوخت ریلی چیست؟

با توجه به نوع محصولات تولیدی در کارگاه ها و کارخانجات و حتی مغازه و فروشگاه ها، از بسته بندی با جنس های مختلفی استفاده میشود.

پاکت های نایلونی از گزینه های بسیار پرکاربرد برای بسته بندی مواد غذایی، سبزیجات، دارو و لوازم بهداشتی و موارد مشابه می باشد که در اندازه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. به منظور جلوگیری از خارج شدن مواد داخل بسته های پلاستیکی لازم است با تجهیزاتی از قبیل دستگاه دوخت پلاستیک لبه ها به هم چسبانده شوند. نوع خاصی از این تجهیزات دارای غلط متحرک می باشد و بسته های محصولات روی آنها قرار گرفته و لبه های بسته روی قسمت دوخت زن قرار گرفته و به هم چسبیده میشوند.

دستگاه پرس نایلون ریلی یا غلطکی در گروه دستگاه های اتوماتیک قرار گرفته و سرعت دوخت زنی آنها در سطح بالایی قرار گرفته است. به همین دلیل برخلاف دستگاه های دوخت دستی، بیشتر در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع دستگاه دوخت ریلی بر اساس شکل

با توجه به مزایای متعدد این گروه از دستگاه های پرس نایلون، تنوع زیادی در طراحی آنها صورت گرفته است. به طوریکه می توان با توجه به نوع محصولات موجود در بسته های نایلونی، یکی از دو نوع پرکاربرد دستگاه دوخت ریلی پلاستیک را انتخاب نمود که عبارتند از:

دستگاه دوخت ریلی افقی

همان طور که از نام این نوع دستگاه مشخص است، بسته ها به صورت افقی روی ریل قرار گرفته و لبه های آنها با حرارت ایجاد شده روی دستگاه به هم چسبیده میشوند و اصطلاحا دوخت زده میشود. از مهم ترین موارد کاربرد این دستگاه ها می توان به بسته بندی ابزار آلات، لوازم تحریر، وسایل بهداشتی اشاره نمود. در حالت کلی، این دستگاه در شرایطی مورد استفاده قرار میگیرد که مواد و اقلام موجود در داخل بسته پس از قرار گرفتن روی ریل از بسته خارج نمی شوند.

دستگاه دوخت ریلی عمودی

نوع دیگری از این دستگاه ها که کاربرد بسیار زیادی در بسته بندی مواد غذایی دارد، دوخت های ریلی عمودی می باشند. در این دستگاه ها امکان تنظیم ارتفاع بر اساس اندازه و ابعاد بسته ها وجود دارد. دستگاه دوخت ریلی عمودی بیشتر برای بسته بندی شکر، نمک، ادویه جات و مواد پودری و همچنین مواد مایع موجود در پاکت های پلاستیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع دستگاه دوخت غلطکی بر اساس جنس

در استفاده از دستگاه های پرس نایلون ریلی محدودیتی وجود ندارد و برای بسته بندی هر نوع محصول می توان از آنها استفاده نمود. اما نکته مهم این است که آیا جنس قطعات به کار رفته در دستگاه با نوع محصولات بسته بندی سازگاری دارد یا خیر؟ به عبارت دیگر، آیا دستگاه برای بسته بندی مواد مایع مناسب است و احتمال زنگ زدگی در آنها وجود دارد یا خیر؟ به دلیل اهمیت جنس دوخت زن ریلی پلاستیک این تجهیزات را می توان بر اساس جنس به دو گروه تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

دستگاه پرس ریلی استیل

این گروه از تجهیزات یکی از گزینه های بسیار کاربردی برای بسته بندی و دوخت زنی نایلون های حاوی مواد غذایی و بهداشتی و دارویی می باشد. با توجه به اینکه بدنه و سایر قطعات استفاده شده در این دستگاه استیل می باشد، به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارند. لازم به ذکر است که دستگاه های استیل به دلیل جنس بدنه و قطعات موجود در آنها قیمت بالاتری نسبت به سایر تجهیزات دارند.

دستگاه دوخت ریلی - پایا پک

دستگاه دوخت غلطکی رنگی

گروه دیگری از دستگاه های پرس ریلی حرارتی نایلون بدنه رنگ شده دارند و احتمال زنگ زدگی به مرور در آنها وجود دارد. این دستگاه ها قیمت ارزان تری داشته و گزینه ای مناسب برای بسته بندی محصولاتی از قبیل ابزارآلات، مواد غذایی خشک و حبوبات می باشند. البته پیشنهاد می کنیم به شرایط محیطی که دستگاه در آن قرار میگیرد نیز قبل از خرید این تجهیزات دقت داشته باشید چون نم و رطوبت موجود در محیط می تواند منجر به زنگ زدگی در آنها شود.

مزیت های دستگاه دوخت ریلی

در میان انواع دستگاه های پرس نایلون، تجهیزاتی که ریلی و غلطکی می باشند به دلیل اتوماتیک بودن فرآیند دوخت زنی از بیشترین کاربرد برخوردار هستند. از مهم ترین مزایا و دلایل برای انتخاب و خرید دستگاه دوخت ریلی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • با توجه به عدم نیاز به اپراتور انسانی برای دوخت زنی در این دستگاه ها، سرعت بسته بندی با آنها بیشتر از نوع دستی و پدالی می باشد.
 • طراحی و تولید این دستگاه ها به صورت عمودی و افقی امکان بسته بندی مواد غذایی و سایر اقلام با ویژگی های مختلف با آنها فراهم شده است.
 • در طراحی این دستگاه ها قابلیت های مختلفی قابل پیاده سازی می باشد که تاثیر زیادی بر فرآیند بسته بندی دارد. به عنوان مثال در برخی از این تجهیزات امکان تاریخ زنی و همچنین شمارش بسته های دوخت شده در مدت زمان مشخص وجود دارد.
 • سرعت غلطک یا ریل در این دستگاه ها بر اساس تیراژ محصولات تولیدی قابل تنظیم می باشد. در نتیجه نه تنها گزینه ای مناسب برای کارگاه های کوچک به شمار می رود، بلکه در کارخانجات بزرگ نیز از اصلی ترین تجهیزات در فرایند بسته بندی به شمار می رود.

کاربرد دستگاه دوخت ریلی

یکی از سوالات رایجی که اغلب افراد قبل از خرید دستگاه پرس پلاستیک غلطکی به دنبال پاسخ مناسب برای آن هستند، کاربرد این تجهیزات می باشد. به عنوان این سوال که آیا دستگاه دوخت غلطکی برای بسته بندی حبوبات در منزل مناسب است یا خیر؟ برای پاسخ دادن به این سوال در ادامه به چند مورد از کاربردهای اصلی این تجهیزات اشاره خواهیم داشت:

 • بسته بندی ابزار آلات کوچک، سیم و کابل و وسایل شبکه های کامپیوتری و موارد مشابه
 • بسته بندی مواد غذایی مایع، پودری و گرانولی از قبیل قند و آبنبات و غیره
 • بسته بندی لوازم خانگی در کارخانجات
 • بسته بندی لوازم بهداشتی و آریشی
 • بسته بندی مواد دارویی در بسته های پلاستیکی

قیمت دستگاه دوخت پلاستیک ریلی

در نرخ گذاری تجهیزات و دستگاه های صنعتی فاکتورهای بسیار زیادی نقش دارند و به همین دلیل تنوع در قیمت آنها ممکن است ابهاماتی را برای مشتری به وجود آورد. توجه داشته باشید که نوع دستگاه و افقی یا عمودی بودن آن از مهمترین مواردی می باشد که به شدت بر قیمت دوخت ریلی نقش دارد. به طوریکه دوخت های غلطکی گرانتر از نوع افقی می باشند. علاوه براین، جنس بدنه و قطعات به کار رفته در دستگاه نیز می تواند منجر به گران تر یا ارزان تر شدن آن شود. این کاملا طبیعی است که دستگاه های استیل دوخت ریلی گران تر از نوع رنگی خواهند بود.

سایر قابلیت هایی که در فرایند طراحی و تولید این دستگاه ها پیاده سازی شده اند از قبیل تاریخ زن، چاپ وزن و سایر اطلاعات بر روی بسته همگی می توانند بر قیمت اثرگذار باشند. برای استعلام قیمت دستگاه دوخت ریلی پلاستیک می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نکات مهم در خرید دستگاه دوخت ریلی افقی و عمودی

با توجه به اینکه اغلب دستگاه های دوخت غلطکی قیمت بیشتری نسبت به نوع دستی و پدالی دارند، به همین دلیل بهتر است قبل از خرید آنها به چند نکته مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

 • با توجه به تیراژ و تعداد بسته هایی که باید در ساعت لبه آنها پرس شوند، دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. سرعت بسته بندی و دوخت زنی دستگاه های ریلی با توجه به نوع طراحی و قابلیت هایی که برند تولید کننده در آنها در نظر گرفته است متفاوت می باشد.
 • جنس بدنه دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد و همان طور که در طول متن اشاره شد، برخی از آنها در برابر نم و رطوبت و زنگ زدگی مقاومت کافی را ندارند. در نتیجه باید با توجه به نوع محصولات مورد نظر یکی از دو گزینه استیل یا رنگی را انتخاب و خریداری کنید.
 • در حالت کلی دستگاه های عمودی ریلی قیمت بیشتری نسبت به افقی دارند، لذا پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب آنها به نوع مواد موجود در بسته ها مشخص کنید. به عنون مثال برای بسته بندی ابزار آلات و سیم و کابل خرید دستگاه دوخت ریلی توجیه اقتصادی ندارد.
 • ملاک انتخاب را قیمت ارزان قرار ندهید، بلکه بهتر است تلفیقی از کیفیت و قیمت مناسب را در زمان انتخاب دستگاه جستجو کنید. در بسیاری از مواقع دلیل ارزان بودن، دستگاه دوخت ریلی دست دوم می باشد. در خرید این تجهیزات دقت بسیار زیادی باید داشته باشید و باید از سلامت تمام قطعات و همچنین عمر دستگاه توجه کنید.

کارشناسان پایا پک به منظور انتخاب و خرید دستگاه دوخت ریلی با بهترین کارایی، مشاوره رایگان برای مشتریان ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از تجهیزات و دستگاه دوخت غلطکی (railway heat sealing machine) افقی و عمودی از گروه پایا پک کافیست با شماره های تماس پایین صفحه با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

 

سوالات متداول دستگاه دوخت ریلی

عمودی ، افقی ، استیل ، رنگی.

برای استعلام قیمت دستگاه دوخت ریلی پلاستیک می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. حامد

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  تعمیر دستگاه دوخت ریلی هم انجام میدین؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   برای اطلاع از خدمات شرکت پایاپک با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.