دستگاه پک لیوان

Table of Contents

دستگاه سیل لیوان به گروهی از تجهیزات و ماشین آلات دستی و اتوماتیک گفته میشود که عمل بسته بندی و قرار دادن پوشش های پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بر دهانه لیوان را انجام می دهند. این گروه از ماشین آلات در صنعت تولید لبنیات و همچنین آبمیوه و قهوه فوری کاربرد بسیار زیادی داشته و در اندازه و ابعاد با سرعت های مختلف طراحی و تولید میشوند.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه بسته بندی مانند سیل القایی،دستگاه دوخت پلاستیک،سلفون کش و… می باشد.  در ادامه به معرفی کامل دستگاه سیل لیوان پرداخته و به قیمت، موارد مهم در خرید و فروش آنها و همچنین تفاوت هایی که با دستگاه سیل وکیوم دارند اشاره خواهیم کرد.

دستگاه سیل لیوان - پایا پک

دستگاه سیل لیوان چیست؟

تجهیزات مورد استفاده در صنعت بسته بندی تنوع بسیار بالایی داشته و با توجه به اندازه و ابعاد و شکل هندسی ظرف و بسته نگهداری از مواد در طرح های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند. به عنوان مثال، برای بسته بندی برنج و آرد و گندم از دستگاه گونی دوز برای دوخت لبه های پاکت استفاده شده و برای لیوان های یک بار مصرف که حاوی مواد مایع می باشند از دستگاه سیل لیوان استفاده میشود. این گروه از دستگاه ها با قرار دادن لایه و پوششی از جنس PE یا PET و PP بر دهانه لیوان از ریختن مواد مایع درون ظرف به بیرون جلوگیری می کنند.

در حالت کلی این گروه از دستگاه ها و ماشین آلات با استفاده از حرارت و فشار وارد کردن به لبه لیوان پوشش درب را بر روی آنها قرار می دهند. این دستگاه ها از نظر سرعت، عرض دهانه قالب، اندازه و ابعاد، نحوه عملکرد و میزان دخالت اپراتور انسانی و همچنین جنس بدنه دارای انواع مختلفی می باشند. این دستگاه ها چند ویژگی مهم دارند که عبارتند از:

 • محدودیتی در اندازه ظروف برای پرس کردن لبه آنها وجود ندارد و با تعویض قالب می توان ظروف مختلفی را با این تجهیزات پشتیبانی کرد.
 • امکان سیل کردن ظروف با عرض دهانه متفاوت به صورت همزمان با این دستگاه ها وجود دارد، اما دور بری ظروف کوچک باید توسط اپراتور انجام شود.
 • محدودیتی در شکل هندسی ظروف وجود ندارد و قالب ها به صورت سفارشی قابل طراحی می باشند.
 • برندهای مختلف قابلیت های متعددی را برای ماشین آلات خود پیاده سازی می کنند. به عنوان مثال در برخی از دستگاه های تمام اتوماتیک سیل قابلیت تاریخ زنی به صورت همزمان ارائه میشود که کاربرد زیادی در خطوط تولید مواد لبنی و مواد غذایی و نوشیدنی ها دارد.

انواع دستگاه سیل لیوان

یکی از اصلی ترین فاکتورها برای دسته بندی انواع دستگاه سیل لیوان، نحوه عملکرد آنها می باشد که بر این اساس می توان آنها را به دو گروه کلی زیر تقسیم بندی نمود:

دستگاه سیل کن لیوان دستی

همان طور که از نام این گروه ماشین آلات سیل لیوان مشخص است، بخشی از عملیات قرار دادن درپوش و پوشش پلاستیکی یا فویلی بر روی لیوان و ظروف مورد نظر باید توسط اپراتور انسانی صورت گیرید. این دستگاه ها دارای وزن کمی بوده و با نام ماشین آلات رومیزی سیل لیوان نیز شناخته شده هستند. اپراتور ابتدا باید لیوان یا ظرف مورد نظر را در قالب قرار دهد و با زدن دکمه قالب به درون دستگاه وارد شده و با حرکت اهرم با دست توسط اپراتور، پوشش مورد نظر بر روی درب لیوان قرار خواهد گرفت. این دستگاه ها چند ویژگی مهم دارند که عبارتند از:

 

 • اندازه و ابعاد دستگاه کم بوده و بر روی میز قرار گرفته و فضای کمی را اشغال می کنند.
 • با توجه به نقش اپراتور در فرآیند قرار دادن ظرف در قاب و حرکت اهرم، سرعت سیل در این دستگاه ها پایین می باشد.
 • سرعت دستگاه های دستی سیل لیوان یکبار مصرف پایین بوده و برای آبمیوه فروشی ها و کافه ها و همچنین بستنی فروشی ها بیشتر استفاده میشود.

دستگاه پک لیوان اتوماتیک

از قدرتمندترین انواع دستگاه های سیل لیون می توان به نوع اتوماتیک آنها اشاره نمود که دارای بدنه تمام فلزی و استیل بوده و سرعت بسیار بالایی در بسته بندی درب لیوان ها دارند. از مهم ترین ویژگی های دستگاه های سیل لیوان اتوماتیک می توان به عدم دخالت اپراتور انسانی در هیچ از مراحل کار اشاره نمود که در نهایت منجر به افزایش سرعت دستگاه میشود. روند پرس درب لیوان در دستگاه های اتوماتیک به صورت زیر می باشد:

 • لیوان و سایر ظروف مورد نظر وارد قالب شده و به داخل کشیده میشوند.
 • روکش مورد نظر روی لیوان پرس شده و اضافه آن با تیغ های تیز با دقت بالا بریده میشوند.
 • این دستگاه ها سرعت بسیار بالایی داشته و بدنه آنها تمام فلزی و استیل استنلس در نظر گرفته میشود. به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و خوردگی و زنگ زدگی در تماس با نم و رطوبت دارند. از دیگر ویژگی های دستگاه های اتوماتیک سیل لیوان می توان سرعت بالای آنها اشاره نمود، به طوریکه اغلب آنها تا ۵۰۰ لیوان را در ساعت بسته بندی می کنند. به همین دلیل یکی از گزینه های کاربردی برای کارخانجات تولید مواد لبنی و نوشیدنی به شمار می روند. لازم به ذکر است که این گروه از ماشین آلات به صورت تک قالب و دو قالب طراحی میشوند و از نظر سرعت و ظرفیت با هم تفاوت زیادی دارند.

دستگاه پرس لیوان تک ریلی

این گروه از دستگاه ها زیرمجموعه ای از ماشین آلات اتوماتیک بوده و ظروف بر روی ریل متحرک قرار گرفته و بسته بندی با سرعت بالا انجام میشود.

دستگاه پرس لیوان دو ریلی

یکی از بهترین و پرکاربردترین تجهیزات برای پرس دهانه لیوان و ظروف یکبار مصرف، گزینه هایی هستند که دو ریل متحرک در آنها پیاده سازی میشود. استفاده از دو ریل برای قرار گرفتن لیوان ها باعث میشود تا دستگاه با سرعت بسیار بالا فرآیند سیل لیوان را انجام دهد. استفاده از این ماشین آلات برای کارگاه های کوچک و مغازه و فروشگاه ها مناسب نمی باشد و بیشتر برای خطوط تولید با تیراژ بالا کاربرد دارند.

ظرفیت تولید دستگاه سیل لیوان

ظرفیت دستگاه های سیل لیوان یا پرس درب لیوان بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین میشود و متغیر می باشد. از مهم ترین فاکتورهایی که در افزایش یا کاهش ظرفیت این ماشین آلات موثر است می توان به نوع دستگاه و اتوماتیک یا دستی بودن آن اشاره نمود. این کاملا طبیعی است که دستگاه های رومیزی اهرمی که دستی و نیمه اتوماتیک می باشند حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیوان در ساعت است. به همین دلیل بیشتر در مغازه ها مورد استفاده قرار میگیرد و در واحدهای تولیدی کاربرد ندارند.

دستگاه های اتوماتیک که دارای یک قالب هستند، در ساعت حدود ۵۰۰ لیوان را بسته بندی می کنند. بیشترین ظرفیت در حالت کلی به دستگاه های ریلی سیل تعلق دارد، که با سرعت قابل تنظیم فرایند بسته بندی را انجام می دهند. به عنوان مثال، ظرفیت تولید دستگاه پک لیوان در ماشین آلات تک ریلی ۷۰۰ و دو ریلی تا ۱۴۰۰ لیوان در ساعت می باشد.

کاربرد دستگاه سیل کن لیوان

با توجه به نوع دستگاه و قابلیت های در نظر گرفته شده در آنها و همچنین سرعت بسته بندی، از دستگاه های پرس لیوان در بخش های صنعتی و کارگاه های کوچک و حتی مغازه ها می توان استفاده نمود. از جمله موارد کاربرد دستگاه سیل کن لیوان می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • بسته بندی قهوه های بیرون بر در کافه ها، هتل و رستوران ها
 • بسته بندی آب میوه و بستنی در مغازه ها
 • بسته بندی مواد لبنی از قبیل دوغ، ماست در لیوان و کاسه های کوچک یکبار مصرف در کارگاه ها و کارخانجات بزرگ با تیراژ بالا
 • بسته بندی آب معدنی در لیوان

تفاوت دستگاه پک لیوان و دستگاه سیل وکیوم

در بسیاری از مواقع به دلیل شباهت هایی که در دستگاه های سیل وکیوم و پرس لیوان وجود دارد، ممکن است این دو با هم یکسان در نظر گرفته شوند. علیرغم شباهت هایی که با هم دارند، دستگاه سیل وکیوم قبل از بسته بندی هوای داخل ظرف را به طور کامل تخلیه می کند تا ماندگاری آنها را افزایش دهد. این در حالیست که قبل از سیل لیوان تخلیه هوا از ظروف صورت نمیگیرد.

قیمت دستگاه سیل کن لیوان

قیمت دستگاه و ماشین آلات سیل لیوان در مرحله اول بر اساس نوع این تجهیزات تعیین می گردد. به طوریکه ماشین آلات دستی و رومیزی اهرمی ارزان ترین قیمت را داشته و بعد از آن اتوماتیک تک قالب، تک ریلی و دو ریلی قرار دارند. علاوه براین، اندازه و ابعاد دستگاه، قابلیت های جانبی پیاده سازی شده بر روی آنها، برند تولید کننده و جنس متریال به کار رفته برای تولید آنها و اجزا و قطعات مختلف مورد استفاده در هر یک همگی می توانند تاثیر زیادی بر قیمت نهایی دستگاه داشته باشند. با توجه به وارداتی بودن اغلب این تجهیزات و تاثیری که نوسانات ارز بر آن ایجاد میکند، برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان فروش پایا پک تماس بگیرید.

فروش دستگاه سیل لیوان

با توجه به تنوع زیادی که در این گروه از تجهیزات و ماشین آلات بسته بندی و پرس لیوان (glass sealing machine)وجود دارد، پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب و خرید با افراد حرفه ای در این زمینه مشورت کنید. پایا پک یکی از فعالان در حوزه خرید و فروش دستگاه سیل لیوان دستی و اتوماتیک در اندازه های مختلف متعلق به برندهای معتبر می باشد. کارشناسان این مجموعه قبل از خرید و فروش مشاوره رایگان ارائه داده و دستگاه های متناسب با شرایط مورد نظر را به شما معرفی خواهند کرد.

سوالات متداول دستگاه سیل لیوان

دستگاه سیل لیوان به گروهی از تجهیزات و ماشین آلات دستی و اتوماتیک گفته میشود که عمل بسته بندی و قرار دادن پوشش های پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بر دهانه لیوان را انجام می دهند.

دستی ، اتوماتیک ، تک ریلی ، دو ریلی.

 با توجه به وارداتی بودن اغلب این تجهیزات و تاثیری که نوسانات ارز بر آن ایجاد میکند، برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان فروش پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. mohammad

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  با سلام
  هزینه خرید دستگاه سیل لیوان به چه صورت هست؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.