دستگاه شیرینگ - پایا پک

Table of Contents


دستگاه شیرینگ یا شیرینگ پک (shirink) از جمله تجهیزات بسیار کاربردی در صنعت بسته بندی مواد غذایی و شوینده و بهداشتی می باشد که با قرار دادن پوشش پلاستیکی مقاوم تاثیر زیادی بر حمل و نقل آسان آنها خواهد داشت. این تجهیزات کاربردهای متعددی داشته و دلایل زیادی برای استفاده از آنها وجود دارد که از مهم ترین مزایای آن می توان به ایجاد جین و پک کامل از چند محصول مشابه اشاره نمود.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه بسته بندی در ادامه به معرفی کامل دستگاه شیرینگ دستی کابینی، تونلی و نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک در اندازه و ابعاد مختلف پرداخته و قیمت و موارد مهم در خرید آنها را شرح خواهد داد.

از جمله محصولات پایا پک می توان به دستگاه تسمه کش ، دستگاه وکیوم بسته بندی و دستگاه گونی دوز اشاره کرد.

دستگاه شیرینگ - پایا پک

دستگاه شیرینگ چیست؟

در صنعت بسته بندی آب معدنی و نوشیدنی های مختلف، مواد غذایی کنسرو شده و همچنین دستمال توالت و موارد مشابه، چند محصول در کنار هم قرار گرفته و پوششی نایلونی مقاوم روی آنها قرار میگیرد. به تجهیزاتی که فرآیند قرار دادن پوشش نایلونی و پلاستیکی روی بسته بندی محصولات با ابعاد و اندازه های مشابه را انجام می دهند اصطلاحا دستگاه شیرینگ گفته میشود.

این گروه از ماشین آلات پس از قرار دادن پوشش پلاستیکی در اطراف محصولات مورد نظر، کمی بسته نهایی را فشرده نموده و مانع از تکان خوردن و جا به جایی آنها در حین حمل و نقل میشود. نمونه های بارز از عملکرد و کاربرد ماشین آلات شیرینگ پک، بسته بندی جین آب معدنی و نوشیدنی ها و همچنین تن ماهی در شل های شش یا دوازده تایی می باشد.

لازم به ذکر است که نام این دستگاه لازم به ذکر است که نام این دستگاه از shirink به معنای کوچک شدن گرفته شده است. چون محصولات و کالاهای قرار گرفته در پوشش نایلونی پس از شیرینک شدن کمی فشرده و کوچک تر میشوند. فشرده سازی کالاها درون پوشش پلاستیکی و نایلونی مقاوم باعث میشود تا نه تنها جا به جایی و حمل و نقل آنها آسان تر شود، بلکه تا حد زیادی مانع از نفوذ نم و رطوبت و گرد و غبار به درون آنها میشود. فیلم یا پوشش مورد استفاده در این دستگاه ها تنوع زیادی دارد و متناسب با نوع کالاهای مورد نظر گزینه های مناسب انتخاب میشوند. از رایج ترین فیلم های مورد استفاده در این شیرینگ می توان به پلی اورتان (POF)، پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)، پلی اتیلن چگالی پایین (LDPE)، پلی پروپیلن، پلی اتیلن ترفتالات، پلی وینیل کلراید می توان اشاره کرد.

انواع دستگاه شیرینگ

با توجه به کاربرد بسیار زیاد ماشین آلات شیرینگ پک، تنوع زیادی در طراحی و ساخت آنها به چشم میخورد. به طوریکه می توان نمونه های متعددی را در اندازه و ابعاد و با نحوه کارکرد کاملا متفاوت در کارگاه های صنعتی و نیمه صنعتی و حتی مصارف خانگی مشاهده نمود. دستگاه شیرینگ موجود در بازار را می توان بر اساس نحوه عملکرد به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

شیرینگ پک دستی

همان طور که از نام این گروه مشخص است، فرآیند قرار دادن بسته ها و پوشش یا فیلم پلاستیکی و نایلونی روی آنها توسط اپراتور انجام میشود. این تجهیزات از نظر قیمت در سطح ارزان تری قرار دارند و گزینه ای کاربردی برای کارگاه ها و رستوران و فروشگاه های کوچک و کسب و کارهای خانگی به شمار می رود. از جمله زیر مجموعه های قرار گرفته در گروه شیرینگ پک های دستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه شیرینگ کابینی

از ارزان ترین نمونه ماشین آلات برای شیرینک کردن محصولات می توان به دستگاه کابینی اشاره نمود. دستگاه شیرینگ کابینی با کمک نیروی برق حرارت مورد نیاز برای قرار دادن لایه نایلونی و پلاستیکی اطراف محصولات مورد نظر را انجام می دهد. نحوه عملکرد شیرینک پک های کابینی به صورت زیر می باشد:

تعداد محصولات مورد نظر برای قرار گرفتن در یک پوشش پلاستیکی توسط اپراتور درون دستگاه قرار میگیرند.

رول هایی از فیلم نایلونی یا پلی اتیلن و پی وی سی در جایگاه مخصوص خود باید قرار گیرد.

یک لایه از فیلم پس از کمی حرارت دیدن روی محصولات قرار گرفته و لایه های اضافه برش داده میشوند.

در آخرین گام عملیات خنک سازی بسته بندی انجام میشود که تاثیر زیادی بر افزایش مقاومت و استحکام پوشش نایلونی قرار گرفته روی محصولات دارد.

از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای دستگاه های کابینی shirink می توان به بسته بندی مواد غذایی در رستوران ها و هتل ها اشاره نمود. البته لازم به ذکر است که این دستگاه ها از نظر قابلیت ها با توجه به برند تولید کننده با هم تفاوت های زیادی داشته و برخی از آنها پدالی می باشند.

شیرینیگ پک نیمه اتوماتیک

گروه دیگری از ماشین آلات شیرینگ پک به صورت نیمه اتوماتیک عمل میکند و بخشی از فرآیند توسط اپراتور و مابقی توسط دستگاه انجام میشود. این دستگاه ها سرعت بالاتری نسبت به نوع دستی دارند و به همین دلیل گزینه ای مناسب برای کارگاه های کوچک با تیراژ متوسط به شمار می روند. از رایج ترین انواع دستگاه های نیمه اتوماتیک شیرینگ می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

دستگاه شیرینگ تونلی

از اصلی ترین ویژگی های این ماشین آلات می توان به قرار گرفتن محصولات بر روی نوار نقاله و ورود آنها به درون تونل و شیرینگ شدن آنها اشاره نمود. این دستگاه ها اغلب دوگانه سوز می باشند و با توجه به اندازه و ابعاد در نظر گرفته شده برای آنها تفاوت هایی در نحوه عملکردشان وجود دارد. منظور از دوگانه سوز در این دستگاه ها این است که بخشی از انرژی مورد نیاز برای حرارت دهی فیلم شیرینگ به کمک گاز و مابقی با برق تامین میشود. نحوه عملکرد دستگاه به این صورت است که ابتدا بسته های مورد نظر روی نوار نقاله قرار گرفته و وارد تونل شده و حرارت دهی برای آنها انجام و در نهایت از سمت دیگر تونل خارج میشوند. لازم به ذکر است که دستگاه های شیرینگ پک تونلی کوچک دارای پدال بوده و بدون دوخت می باشند.

از مهم ترین تفاوت هایی که در شیرینگ های پدالی و کابینی وجود دارد، منبع انرژی آنها و همچنین سرعت عملکرد و اندازه و ابعاد محصولات قابل بسته بندی در آنها می باشد. در دستگاه های تونلی محصولات با اندازه و ابعاد بزرگتر با سرعتر بالاتری بسته بندی شده و در پوشش نایلونی قرار میگیرند.

دستگاه شیرینگ تمام اتوماتیک

در کارخانجات و کارگاه هایی که دارای تیراژ بالایی می باشند، استفاده از دستگاه های شیرینگ خانگی و کابینی و حتی نیمه اتوماتیک نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد. در این شرایط از دستگاه های شیرینگ اتوماتیک کانوایر دار استفاده میشود که دوگانه سوز بوده و سرعت عملکرد آنها در سطح بالایی قرار دارد. در این ماشین آلات تمام مراحل قرار دادن پوشش یا فیلم نایلونی و پی وی سی اطراف محصولات و برش و فشرده سازی و حرارت دهی توسط دستگاه انجام شده و اپراتور نقشی در آن ندارد. لازم به ذکر است که در این ماشین آلات سرعت بسته بندی و همچنین درجه حرارت قابل تنظیم بوده و متناسب با تیراژ و نوع محصولات می توان آن را تغییر داد.

دستگاه های تمام اتوماتیک شیرینگ دارای تنوع بالایی بوده و برخی از آنها به صورت مستقیم در خط تولید قرار گرفته و محصولات با اندازه و ابعاد و شکل یکسان وارد ماشین شده و به صورت بسته بندی با پوشش پی وی سی یا نایلون و پلاستیک از آن خارج میشوند.

کاربرد شیرینگ پک

قرار دادن پوشش و لفاف نایلونی بسیار مقاوم اطراف محصولات مختلف باعث میشود تا کالاها در برابر نم و رطوبت و گرد و غبار و حتی آسیب دیدن در حین جا به جایی حفظ شوند. به همین دلیل از این دستگاه ها در محیط های مختلفی استفاده میشود که رایج ترین آنها عبارتند از:

بسته بندی بطری های آب معدنی و نوشابه و نوشیدنی های مختلف

بسته بندی تن ماهی و رب و مواد غذایی کنسرو شده

بسته بندی رول های دستمال توالت در بسته های ۴، ۶ و ۸ و ۱۲ تایی

بسته بندی غذا در رستوران ها و هتل ها

بسته بندی کتاب و نشریات و لوازم تحریر

ابعاد دستگاه شیرینگ

یکی از موارد بسیار مهمی که لازم است در زمان خرید دستگاه شیرینگ پک به آن توجه داشت، ابعاد و اندازه آن می باشد. توجه داشته باشید که برندهای مختلف با توجه به قابلیت هایی که برای این ماشین آلات در نظر میگیرند، ابعاد مختلفی را برای دستگاه اجرا می کنند. لذا در زمان خرید باید بتوانید متناسب با نوع و اندازه و ابعاد و وزن محصولات مورد نظر در نهایت گزینه های مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، دستگاه های کابینی که دستی و کوچک می باشند، اغلب دارای ابعاد ۳۰ در ۴۰ سانتی متر بوده و ارتفاع آنها حدود ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته میشود. لذا می توان از این دستگاه ها در کسب و کارهای خانگی استفاده نمود و شیرینگ های رومیزی محسوب میشوند. در مقابل، دستگاه های تونلی ارتفاع بیش از یک متر داشته و ۴۰۰ در ۹۰ سانتی متر حدودا ابعاد آنها می باشد.

همان طور که اشاره شد، اندازه هر یک از این دستگاه ها و ابعاد در نظر گرفته شده برای دهانه آنها با توجه متغیر بوده و برندهای مختلف تغییراتی در آنها ایجاد میکنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمان انتخاب و خرید هر یک از این ماشین آلات لازم است با دقت جزیئات آنها بررسی شوند.

قیمت شیرینگ پک

قیمت ماشین آلات صنعتی به دلیل تفاوت هایی که در قابلیت های آنها وجود دارد، بسیار متغیر می باشد. به عنوان مثال، قیمت شیرینگ پک با توجه به دستی یا نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک بودن، قابلیت ها، اندازه و ابعاد و همچنین جنس و برند تولید کننده تعیین میشود. به طوریکه دستگاه های تمام اتوماتیک گران ترین و شیرینگ های دستی و کابینی ارزان ترین گزینه ها به شمار می روند. همچنین لازم به ذکر است که برند تولید کننده نیز تاثیر زیادی بر نرخ گذاری این ماشین آلات دارند. به همین دلیل دستگاه های تولید داخل ارزان تر از ماشین آلات وارداتی می باشند. با توجه به نوساناتی که در قیمت دستگاه شیرینگ وجود دارد، پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت روز با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

خرید و فروش انواع شیرینگ پک

گروه پایا پک از بزرگترین تیم ها در زمینه ارائه انواع دستگاه شیرینگ کابینی و تونلی و تمام اتوماتیک در اندازه و ابعاد مختلف می باشد(shrink packaging machine). محصولات این مجموعه متعلق به برندهای داخلی و خارجی بوده و از نظر قابلیت ها، سرعت و نحوه عملکرد دارای تنوع بالایی می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات هر یک از این دستگاه ها پیشنهاد می کنیم از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با گروه پایا پک تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات هر یک از این دستگاه ها پیشنهاد می کنیم از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با گروه پایا پک تماس بگیرید.

سوالات متداول دستگاه شیرینگ

 به تجهیزاتی که فرآیند قرار دادن پوشش نایلونی و پلاستیکی روی بسته بندی محصولات با ابعاد و اندازه های مشابه را انجام می دهند اصطلاحا دستگاه شیرینگ گفته میشود.

پک دستی ، کابینی ، پک نیمه اتوماتیک ، تونلی ، تمام اتوماتیک

قیمت ماشین آلات صنعتی به دلیل تفاوت هایی که در قابلیت های آنها وجود دارد،بسیار متغیر می باشد.پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت روز با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. داود

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  دستگاه شیرینگ خانگی موجو هست؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   برای اطلاع از دستگاه های موجود با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.