دستگاه بسته بندی وکیوم

Table of Contents

دستگاه وکیوم بسته بندی یا بسته بندی تحت خلا از کاربردی ترین ماشین آلات به منظور حفظ مواد غذایی یا ابزارهای صنعتی از فاسد شدن در تماس با اکسیژن هوا می باشند. این تجهیزات در واقع عملیات بسته بندی و همچنین تخلیه اکسیژن هوا و تزریق گازهای نگهدارنده را با هم انجام داده و در انواع خانگی و رومیزی و دستگاه های بزرگ صنعتی توسط برندهای مختلف تولید میشوند.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه های بسته بندی  و تجهیزات مختلف مانند تاریخ زن و … می باشد.در ادامه به معرفی کامل انواع دستگاه وکیوم بسته بندی خانگی، رومیزی، تک کابین و دو کابین افقی و عمودی مورد استفاده برای مواد غذایی، سبزیجات، خشکبار و غیره پرداخته و قیمت و موارد مهم در خرید دستگاه های وکیوم نو و دست دوم را شرح خواهیم پرداخت.

دستگاه وکیوم بسته بندی چیست؟

اهداف متعددی در صنعت بسته بندی مد نظر می باشد و بر همین اساس نیز ماشین آلات مختلفی طراحی و تولید میشوند. به عنوان مثال، در صنعت تولید مواد غذایی و انواع آجیل و خشکبار و فرآورده های گوشتی هدف از بسته بندی ابتدا حفظ آنها در برابر فاسد شدن می باشد. یکی از اصلی ترین دلایل که منجر به فاسد شدن مواد غذایی میشود، تماس آنها با هوا و رشد باکتری و قارچ های مختلف می باشد.

دستگاه وکیوم بسته بندی به گروهی از ماشین آلات بسته بندی گفته میشود که نه تنها پوشش مناسب را برای بسته بندی مواد غذایی و کالاهای مختلف فراهم می کند، بلکه قبل از دوخت لبه های بسته تمام هوای موجود در آن را خارج می کند. برخی از این ماشین آلات که بیشتر برای بسته بندی مواد غذایی و فرآورده های گوشتی کاربرد دارند، نه تنها هوای داخل بسته بندی را خارج می کنند و بسته بندی تحت خلا صورت میگیرد، بلکه گازهای نگهدارنده از قبیل نیتروژن و ازت را به درون بسته تزریق میکنند.

انجام این فرایندها در نهایت منجر به حفظ مواد درون بسته ها از فاسد شدن و اکسید شوندگی در تماس با اکسیژن و هوا خواهد شد.

انواع دستگاه وکیوم بسته بندی

بر اساس نحوه عملکرد و همچنین شکل ظاهری و نحوه قرار گرفتن محصولات درون دستگاه بری بسته بندی تحت خلا می توان این ماشین آلات را در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود. به عنوان مثال، از نظر شکل ظاهری انواع دستگاه های وکیوم بسته بندی شامل موارد زیر می باشند:

دستگاه وکیوم بسته بندی خانگی

امروزه کسب و کارهای خانگی توسعه زیادی پیدا کرده اند و از مهم ترین فعالیت ها در این زمینه، بسته بندی مواد غذایی و خشکبار و حبوبات و موارد مشابه می باشد. علاوه براین، به منظور حفظ مواد غذایی که به صورت عمده در فصول مختلف خریداری میشود، بسته بندی تحت خلا در پاکت های بدون هوا اهمیت بسیار زیادی دارند.

دستگاه وکیوم بسته بندی خانگی از کوچکترین انواع ماشین آلات در این زمینه می باشند که ظرفیت کمی داشته و در شبانه روز حدود ۳۰ بسته را می توان با آنها تهیه نمود.

 

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا مواد مورد نظر در پاکت های مخصوص قرار گرفته و لبه آن توسط اپراتور در جایگاه مخصوص روی دستگاه باید قرار گیرد. پس از بسته شدن درب دستگاه ابتدا هوای موجود در پاکت با مکش تخلیه شده و در نهایت دوخت لبه های بسته با حرارت دهی انجام میشود. برخی از این ماشین آلات امکان تزریق گازهای نگهدارنده را دارا می باشند که از نظر قیمت گران تر از می باشند.

انواع دستگاه وکیوم بسته بندی کابینی

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، بسته بندی تحت خلا درون کابین و محفظه مخصوص انجام میشود و گزینه ای بسیار کاربردی برای کارگاه های تولیدی با تیراژ متوسط و بالا می باشد. یکی از مهم ترین معایب این دستگاه ها محدودیت در اندازه و ابعاد بسته و پاکت و محصولات درون آن می باشد. به عبارت دیگر، بسته مورد نظر باید به اندازه حجم و ابعاد کابین دستگاه باشد. لازم به ذکر است که این گروه از دستگاه ها دارای دو نمونه بسیار رایج و پرکاربرد می باشند که عبارتند از:

دستگاه وکیوم بسته بندی تک کابین:

پاکت و بسته مورد نظر درون کابین قرار گرفته و عملیات پر کردن بسته، تخلیه هوا، تزریق گاز و دوخت لبه های آن به صورت خودکار و بدون دخالت دست انجام میشود.

دستگاه وکیوم بسته بندی دو کابین:

به منظور افزایش سرعت بسته بندی تحت خلا در این دستگاه ها دو کابین در نظر گرفته میشود و از نظر نحوه عملکرد کاملا مشابه با تک کابین است. این دستگاه ها بیشتر برای محیط های صنعتی با تیراژ بالا مورد استفاده قرار میگیرند.

دستگاه وکیوم بسته بندی صنعتی

گروه دیگری از دستگاه بسته بندی تحت خلاء که در کارخانجات و کارگاه های بزرگ برای بسته بندی مواد غذایی، دارویی و بهداشتی و هر نوع کالا و محصول قابل فاسد و اکسید شدن مورد استفاده قرار میگیرند، ماشین آلات افقی و عمودی می باشند. ویژگی های این دو گروه به صورت زیر می باشد:

دستگاه افقی وکیوم: پاکت یا کیسه و بسته حاوی محصول روی صفحه مخصوص قرار گرفته و لبه آن وارد دستگاه شده و تخلیه هوا و تزریق گاز و دوخت انجام میشود.

دستگاه عمودی وکیوم: برای بسته بندی تحت خلا محصولاتی که دارای ابعاد بزرگی هستند یا پاکت و کیسه های حجیم برای آنها در نظر گرفته میشود، دستگاه های عمودی وکیوم یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود. در این گروه از ماشین آلات محدودیت در اندازه و ابعاد و وزن محصولات موجود در پاکت وجود ندارد.

دستگاه وکیوم بسته بندی رومیزی

این دستگاه ها شباهت زیادی با نوع کابینی دارند و تنها تفاوت در ارتفاع آنها می باشد و گزینه ای مناسب برای کارگاه های تولیدی کوچک به شمار می روند. دستگاه های رومیزی دارای یک کابین بوده و به دلیل اندازه و ارتفاع کمتر نسبت دستگاه های کابینی از قیمت ارزان تری برخوردار می باشند.

دستگاه وکیوم بسته بندی - پایا پک

دستگاه وکیوم بسته بندی مواد غذایی

مدت زمان ماندگاری مواد غذایی مختلف پس از بسته بندی تحت خلا متفاون خواهد بود و بر همین اساس لازم است به شرایط نگهداری پس از بسته بندی توجه شود. لازم به ذکر است که با خرید دستگاه های وکیوم بسته بندی مواد غذایی می توان انواع فراروده های گوشتی از قبیل سوسیس و کالباس و گوشت مرغ و ماهی و غیره، خشکبار و آجیل و حبوبات، سبزیجات، میوه های برش خورده، زیتون، ترشیجات، لواشک را بسته بندی نمود. برخی از این مواد پس از بسته بندی لازم است درون یخچال و در سرما نگهداری شوند، چون بسته بندی تحت خلا نمی تواند مانع از فاسد شدن آنها در محیط های گرم شود.

لازم به ذکر است که دستگاه های وکیوم در شرایطی مورد استفاده قرار میگیرند که هدف نگهداری و حفظ مواد غذایی برای مدت های طولانی و چند ماهه باشد. در غیر این صورت بسته بندی با دستگاه های سلفون کش از نظر اقتصادی گزینه مناسب تری به شمار می رود.

دستگاه وکیوم بسته بندی خشکبار

یکی از کاربردهای بسیار مهم دستگاه ها و ماشین آلات وکیوم، بسته بندی حبوبات و خشکبار می باشد. با توجه به اندازه و ابعاد بسته های مورد نظر می توان ماشین آلات مختلفی را برای این منظور خریداری نمود. به عنوان مثال، در کارگاه های بزرگ به دلیل وزن سنگین پاکت های حبوبات و خشکبار بیشتر از دستگاه های افقی و عمودی استفاده شده و در کارگاه های کوچک دستگاه های تک کابین و دو کابین می توانند گزینه های مناسبی به شمار روند.

نوع پاکت مصرفی انواع دستگاه وکیوم بسته بندی

یکی از موارد بسیار مهمی در بسته بندی مواد غذایی یا سایر کالاها تحت خلا باید به آن توجه داشت، نوع و جنس پاکت ها مورد استفاده برای آنها می باشد. توجه داشته باشید که پاکت های کاغذی معمولی را نمی توان برای بسته بندی تحت خلا استفاده نمود و کاربرد آنها پس از بسته بندی نتیجه لازم را به همراه نخواهد داشت. به همین دلیل لازم است از پاکت های پلاستیکی مخصوص برای این منظور استفاده شود که برخی از آنها عبارتند از:

پاکت متالایز یک طرفه و دو طرفه

پاکت لبه زیپ دار

پاکت یک طرف شفاف یا دو طرف شفاف

پاکت سه طرف دوخت

پاکت های سه لایه و دولایه

دستگاه وکیوم بسته بندی - پایا پک

قیمت دستگاه بسته بندی تحت خلاء

در تعیین قیمت دستگاه وکیوم بسته بندی چند عامل مهم موثر است که از مهم ترین آنها می توان به نوع آنها (کابینی، خانگی یا رومیزی و افقی و عمودی) اشاره نمود. همان طور که در طول متن نیز اشاره شد دستگاه های وکیوم خانگی و رومیزی ارزان ترین گزینه ها بوده و نوع دو کابین نیز گران تر از تک کابین می باشند. علاوه براین، اندازه و ابعاد دستگاه و ظرفیت آنها نیز تاثیر بسزایی بر نرخ و قیمت نهایی دستگاه خواهند داشت.

امکان تزریق گاز نگهدارنده یا نبود آن، نحوه دوخت لبه ها، سرعت و توان و همچنین جنس بدنه و برند تولید کننده همگی می توانند تاثیر زیادی بر قیمت دستگاه داشته باشند. با توجه به نوسانات موجود در بازار و تاثیر ارز بر نرخ این گروه از ماشین آلات، پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت با کارشناسان گروه پایا پک تماس بگیرید.

دستگاه وکیوم بسته بندی - پایا پک

خرید دستگاه وکیوم بسته بندی مواد غذایی

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد این ماشین آلات، بسته بندی انواع مواد غذایی می باشد و به منظور دریافت بهترین کارایی و عملکرد از این ماشین آلات لازم است به چند نکته مهم در زمان خرید توجه شود که عبارتند از:

به منظور حفظ اصول بهداشتی باید بدنه تمام فلزی برای آنها در نظر گرفته شود تا شستشو و ضدعفونی آسانی داشته باشند.

مدت زمان ماندگاری محصولات پس از بسته بندی تحت خلا با توجه به نوع مواد غذایی (سبزیجات، خشکبار و فرآیورده های گوشتی) و نوع دستگاه متفاوت است. لذا اگر هدف بسته بندی گوشت و سبزیجات می باشد، بهتر است دستگاه هایی را انتخاب و خریداری کنید که قابلیت تزریق گازهای نگهدارنده را دارا باشند.

در خرید دستگاه وکیوم بسته بندی دست دوم به سالم بودن پمپ خلا و سایر بخش ها توجه داشته باشید. عدم توجه به وضعیت پمپ خلا، موتور و سایر قطعات دستگاه می تواند خسارت مادی زیادی را به همراه داشته باشد.

در کارگاه ها و کارخانجاتی که اندازه و ابعاد محصولات متغیر بوده و گاها بسیار بزرگ می باشند، بهترین انتخاب دستگاه های وکیوم افقی و عمودی بدون محفظه می باشند.

کارشناسان گروه پایا پک از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید هر یک از ماشین آلات و دستگاه های وکیوم بسته بندی (vacuum machine)کابینی، رومیزی، خانگی و افقی و عمودی تولید شده توسط برندهای مختلف می باشند. همچنین لازم به ذکر است که تمام محصولات و ماشین آلات ارائه شده توسط این مجموعه دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد که تضمین کننده کیفیت خواهد بود.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از تجهیزات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان پایا پک در ارتباط باشید.

سوالات متداول دستگاه وکیوم بسته بندی

 به گروهی از ماشین آلات بسته بندی گفته میشود که نه تنها پوشش مناسب را برای بسته بندی مواد غذایی و کالاهای مختلف فراهم می کند، بلکه قبل از دوخت لبه های بسته تمام هوای موجود در آن را خارج می کند. 

خانگی ، کابینی ، صنعتی ، رومیزی.

 پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت با کارشناسان گروه پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. مهدی

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  دستگاه وکیوم بسته بندی خشکبار هم دارین ؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   برای اطلاع از دستگاه های موجود با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.