دستگاه چسب زن - پایا پک

Table of Contents

دستگاه چسب زن از جمله تجهیزات مورد استفاده در صنعت بسته بندی می باشد که وظیفه چسب زدن درب کارتن را برعهده دارد. این تجهیزات مانند سایر دستگاه های صنعتی از تنوع بالایی برخوردار بوده و دلیل آن اهمیت بسیار زیاد آنها می باشد. به طوریکه می توان با توجه به تیراژ محصولات تولیدی در کارگاه ها و کارخانجات و تعداد کارتن های بسته بندی گزینه های مختلف چسب زن های دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و دو موتوره و سه موتوره را خریداری نمود.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه بسته بندی مانند سلفون کش و…می باشد. در ادامه به معرفی کامل این دستگاه ها پرداخته و قیمت و موارد مهم در خرید و فروش آنها را بررسی می کنیم.

دستگاه چسب زن - پایا پک

دستگاه چسب زن چیست؟

پس از تولید محصولات مختلف در کارخانجات و کارگاه های تولیدی، فاز بسته بندی قرار میگیرد که خود دارای زیرمجموعه های متعددی می باشد. بعد از اینکه محصولات در کارتن هایی با اندازه و ابعاد مختلف قرار میگیرند، لازم است به شیوه های مختلف درب بسته بندی بسته شود. علاوه بر دستگاه تسمه کش، از چسب های پهن با قدرت چسبندگی بالا نیز در این زمینه استفاده میشود که تاثیر بالایی بر مقاوم سازی بسته دارند. به تجهیزاتی که چسب های نواری پهن را روی درب کارتن در قسمت بالا و پایین بسته قرار میدهند اصطلاحا دستگاه چسب زن گفته میشود.

انواع دستگاه چسب زن کارتن

تجهیزات مورد استفاده برای چسب زدن بسته بندی محصولات بر اساس اندازه و ابعاد، مکانیزم چسب زنی و منبع انرژی مورد نیاز برای انجام کارها در گروه های مختلفی قرار میگیرند. به عنوان مثال، با توجه به اینکه این دستگاه ها انرژی مورد نیاز برای چسب زنی را چطور تامین می کنند در سه گروه زیر تقسیم بندی میشوند:

 چسب زن دستی کارتن

ساده ترین و ارزان ترین نوع تجهیزات مورد استفاده برای چسب زدن کارتن بسته بندی، دستی می باشند و منبع انرژی جانبی در آنها قرار نمیگیرد. دستگاه چسب زن دستی دارای بدنه پلاستیکی بوده و رول های چسب پهن درون آنها قرار میگیرد. سپس چسب را روی لبه درب کارت قرار داده و دستگاه با دست کشیده شده و نوار چسب روی بسته چسبیده میشود و در نهایت با لبه دو تیغه اضافه چسب بریده خواهد شد. از مهم ترین ویژگی های دستگاه های چسب زن دستی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بدنه این نوع چسب زن پلاستیکی می باشد، به همین دلیل وزن سبکی داشته و جا به جایی و استفاده از آن آسان است.

تیغه های تیز موجود در این دستگاه ها در کمترین زمان عمل بریدن چسب را انجام می دهند.

با توجه به عملکرد آسان این تجهیزات، نه تنها در محیط های صنعتی بلکه در اسباب کشی منازل، مغازه ها و فروشگاه ها نیز کاربرد زیادی دارند.

این نوع از چسب زن ها فاقد موتور و قطعات الکتریکی می باشند، به همین دلیل قیمت ارزان تری نسبت به سایر دستگاه های مورد استفاده در این زمینه دارند.

به عنوان نقطع ضعف این دستگاه ها می توان به سرعت پایین در چسب زدن و نیاز به اپراتور انسانی برای بستن درب کارتن و چسابندن نوار چسب اشاره نمود. به همین دلیل در محیط های صنعتی و کارگاه ها و کارخانجات با تیراژ بالا کاربرد نخواهند داشت.

چسب زن نیمه اتوماتیک

با توجه به محدودیت های موجود در چسب زن های دستی و سرعت پایین آنها، تغییراتی در ساختار این دستگاه ها بوجود آمد و تا حد امکان نقش اپراتورهای انسانی در عملکرد آنها حذف شد. دستگاه چسب زن نیمه اتوماتیک به تجهیزاتی گفته میشود که پس از بسته شدن درب کارتن توسط اپراتور انسانی، قسمت بالا و پایین بسته بندی را به طور کامل چسب میزند. با توجه به اینکه این تجهیزات با سرعت نسبتا بالا عمل چسب زدن را برای لبه های رو و زیر بسته انجام می دهند و اپراتور فقط وظیفه بستن درب را بر عهده دارد، به همین دلیل در کارگاه ها با تیراژ متوسط کاربرد زیادی دارد.

دستگاه های نیمه اتوماتیک دارای بدنه فلزی بسیار مقاومی بوده و از نظر ارتفاع و سرعت عملکرد تنوع زیادی در آنها وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که به این تجهیزات، چسب زن نیمه اتوماتیک رومیزی نیز گفته میشود، چون نیاز به جا به جایی و حمل آنها در حین چسب زدن وجود ندارد.

دستگاه چسب زن اتوماتیک

سریع ترین و پیشرفته ترین تجهیزات مورد استفاده برای چسباندن درب کارت های بسته بندی، دستگاه هایی می باشند که تمام اتوماتیک باشند. دستگاه چسب زن اتوماتیک با سرعت بسیار بالا تمام عملیات بسته بندی از قبیل بستن درب کارت و چسب زدن لبه های رویی و زیرین را بدون دخالت اپراتور انسانی انجام می دهد. کارتن های بسته بندی پس از قرار گرفتن روی نوار نقاله به سمت دستگاه حرکت نموده و درب آنها بسته شده و لبه ها با نوار چسب های پهن به هم چسبیده میشوند. از مهم ترین ویژگی های این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سرعت بالا به دلیل عدم دخالت اپراتور انسانی در بستن درب و چسب زدن

قیمت بالا به دلیل پیچیدگی در طراحی و ساخت آنها و همچنین استفاده از موتورهای الکتریکی

تنوع بالا در دستگاه های تمام اتوماتیک چسب زنی از نظر سرعت، اندازه و ابعاد و ارتفاع و برند تولید کننده موتور

قابل استفاده در محیط های صنعتی و کارخانجات بزرگ به دلیل سرعت و دقت بالا در چسب زنی

چسب های قابل استفاده در این دستگاه ها BOPP بوده و عرض آنها ۴۸، ۶۰ و ۷۶ میلیمتر می باشد.

نکته بسیار مهمی که در طراحی دستگاه های تمام اتوماتیک چسب زنی وجود دارد، استفاده از موتورهای مختلف با توجه به وزن کارتن و بسته های می باشد. بر این اساس می توان دستگاه های اتوماتیک یا چسب زن های صنعتی را به دو گروه تقسیم کرد که عبارتند از:

دستگاه چسب زن اتومات دو موتوره: همان طور که از نام این تجهیزات مشخص است، دو موتور مسئول تامین انرژی مورد نیاز برای عملیات چسب زدن می باشند. از مهم ترین ویژگی های این دستگاه ها می توان به عدم توانایی کافی برای چسب زدن کارتن های سنگین اشاره نمود، به همین دلیل برای محیط هایی کاربرد دارد که وزن بسته ها نسبتا کم باشد.

چسب زن اتومات سه موتوره: به منظور افزایش قدرت چسب زنی از سه موتور در این دستگاه ها استفاده میشود. سه موتوره بودن این تجهیزات نه تنها بر سرعت کار تاثیر گذار است، بلکه قابلیت چسب زدن لبه های کارتن های سنگین و بزرگ را نیز فراهم می کنند.

دستگاه چسب زن - پایا پک

دستگاه چسب زن سه موتوره

دستگاه چسب زن سه موتوره دارای نیروی محرکه سه موتوره ای است که این نیروی محرکه کمک می کند تا کارتن ها بر روی دستگاه حرکت کنند. نحوه قرار گرفتن موتور در این نوع دستگاه چسب زن به این صورت است که یک موتور در سمت بالای دستگاه و دو موتور دیگر در طرفین دستگاه چسب زن قرار گرفته اند.

در دستگاه چسب زن سه موتوره مانند دستگاه های چسب زن دو موتوره باید به صورت دستی ارتفاع و عرض دستگاه را تنظیم کنیم. این تنظیم دستی کمک می کند تا بتوان ارتفاع و عرض دستگاه را بر اساس کارتن مورد نظر تنطیم کرد. این ویژگی باعث می شود که شما بتوانید انواع مختلف کارتن ها با سایزهای مختلف را بسته بندی کنید.

از دستگاه چسب زن سه موتوره معمولا برای بسته بندی و چسب زدن کارتن هایی که وزن بالایی دارند، استفاده می کنند. برای این که بتوانید از دستگاه چسب زن سه موتوره استفاده کنید باید بدانید که ابعاد حداکثری آن دارای ۵۰ سانتی متر عرض و ۵۰ سانتی متر ارتفاع است و دقیقا شبیه به دستگاه چسب زن دو موتوره برای طول کارتن ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. این دستگاه قابلیت این را دارد تا در هر دقیقه ۳۰ عدد کارتن را چسب بزند و بسته بندی کند.

از ویژگی های اصلی و مشخصات دستگاه چسب زن سه موتوره با توان ۳۷۰ وات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ارتفاع کارتن ها از ۲۰ الی ۵۰ سانتی متر

قابلیت تنظیم ارتفاع

قابلیت تنظیم ارتفاع چسب

دارای تیغه برش استیل استنلس ۳۰۴

مجهز به سیستم اختصاصی نگه دارنده چسب به منظور جلوگیری از افتادن چسب

دارای گیربکس تیپ ۴۰ برند چینی درجه یک که موجب می شود قدرت موتورها دو برابر شود

دارای غلطک های راهنما دار هرز گرد در زیر تسمه به منظور افزایش طول عمر تسمه ها

مجهز به رولیک های آبکاری نیکل و کروم

مجهز به تابلو برق حفاظتی موتور با برقی ورودی ۲۲۰ ولت

دارای دو میز ورودی و خروجی برای راحت تر شدن بسته بندی

نکات مهم در خرید دستگاه چسب زن

برای خرید چسب زن با بهترین کارایی و کیفیت لازم است چند نکته مهم مد نظر قرار گرفته شود که عبارتند از:

با توجه به نوع محصولات و اندازه و ابعاد و وزن آنها باید بتوانید دستگاه مناسب را انتخاب کنید. در محیط هایی که بسته بندی های سنگین دارند، چسب زن های اتوماتیک سه موتوره بهترین کارایی را ارائه می دهند.

تیراژ محصولات تولیدی در کارگاه یا کارخانه را در فرایند انتخاب و خرید چسب زن کارتن در نظر داشته باشید. اگر تعداد محصولات تولیدی در حد متوسط می باشند، با پرداخت هزینه کمتر می توانید چسب زن های نیمه اتوماتیک را خریداری کنید. اما به دلیل محدودیت در سرعت و نیاز به اپراتور انسانی، این دستگاه ها برای کارخانجات بزرگ کارایی مناسبی نخواهند داشت.

سرعت چسب زن ها با توجه به نوع طراحی در نظر گرفته شده برای آنها متفاوت می باشد. به عنوان مثال اغلب دستگاه های نیمه اتوماتیک ۲۰ متر در دقیقه و تمام اتوماتیک ۲۴ متر در دقیقه چسب زنی می کنند. لذا در زمان خرید به این ویژگی های دستگاه مورد نظر توجه نمایید تا بهترین گزینه را با کارایی بالا خریداری کنید.

کیفیت موتورهای نصب شده بر روی چسب زن های اتومات کارتن ارتباط مستقیم با کارایی آنها دارند. لذا پیشنهاد می کنیم در زمان انتخاب و خرید دستگاه به برند تولید کننده موتور و ویژگی های آنها توجه داشته باشید.

دستگاه های مورد نظر را از مراکز معتبر و شناخته شده که گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می دهند خریداری کنید.

با توجه به عدم اطلاعات کافی درباره ویژگی های موتورهای نصب شده بر روی دستگاه ها و همچنین سرعت و اندازه و ابعاد کارتن های قابل چسب زدن (carton gluing machine)در هر آنها، کارشناسان پایا پک مشاوره رایگان قبل از خرید ارائه می دهند. تمام محصولات این مجموعه از قبیل چسب زن های اتوماتیک دو موتوره و سه موتوره و نیمه اتوماتیک دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند.

قیمت دستگاه چسب زن

با توجه به تفاوت هایی که در نوع طراحی این دستگاه ها وجود دارد، قیمت های ارائه شده برای آنها نیز از تنوع بالایی برخوردار است. چند فاکتور مهم در تعیین قیمت دستگاه چسب زن کارتن نقش دارد که از مهم ترین آنها می توان به نوع آنها اشاره نمود. در یک مقایسه کلی، چسب زن های دستی ارزان ترین و بعد از آن نیمه اتوماتیک و تمام اتومات قرار میگیرند. علاوه براین، دستگاه های اتومات نیز بر اساس اینکه دو موتوره می باشند یا سه موتوره دارای قیمت های متفاوتی خواهند بود. اندازه و ابعاد و سرعت چسب زنی و متریال و جنس قطعات به کار رفته در دستگاه همگی می توانند تاثیر زیادی بر قیمت نهایی داشته باشند. برای استعلام قیمت دستگاه چسب زنی نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دو موتوره و سه موتوره می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از تجهیزات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان پایا پک در ارتباط باشید.

سوالات متداول دستگاه چسب زن

به تجهیزاتی که چسب های نواری پهن را روی درب کارتن در قسمت بالا و پایین بسته قرار میدهند اصطلاحا دستگاه چسب زن گفته میشود.

دستی ، نیمه اتوماتیک ، اتوماتیک.

برای استعلام قیمت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دو موتوره و سه موتوره می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. حمید

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  وقت بخیر
  دستگاه چسب زن گارانتی هم داره ؟ چه مدت هست گارانتیش؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   برای اطلاع از مشخصات دستگاه و دریافت مشاوره قبل از خرید با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.