دستگاه دوخت گونی

Table of Contents

دستگاه گونی دوز یا چرخ دوخت گونی به ماشین آلاتی گفته میشود که انواع دوخت های ضربدری، مهر و موم و دوخت های ساده یکطرفه و دوطرفه را روی کیسه های پارچه ای و پلاستیکی انجام می دهد. این دستگاه ها بر اساس نحوه عملکرد در انواع مختلف دستی و اتوماتیک بزرگ و کوچک تقسیم شده و از نظر سرعت نیز با هم متفاوت می باشند.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه بسته بندی  مانند دستگاه شیرینگ و … می باشد. در ادامه ویژگی مختلف هر یک از این ماشین آلات را شرح داده و قیمت و موارد مهم در خرید و فروش دستگاه دوخت سر گونی نو و دست دوم را بررسی خواهیم نمود.

دستگاه گونی دوز - پایاپک

دستگاه گونی دوز چیست؟

متریال به کار رفته برای بسته بندی محصولات مختلف با توجه به نوع مواد داخل بسته، اندازه و ابعاد و جنس آنها تعیین می گردد و به همین دلیل برای برخی از مواد از بسته های پلاستیکی و برخی کیسه های پارچه ای و گونی استفاده میشود. مانند بسته های نایلونی که از دستگاه دوخت پلاستیک استفاده میشود، برای کیسه های پارچه ای و گونی تجهیزاتی شبیه به چرخ خیاطی کاربرد دارند که به آنها دستگاه دوخت گونی یا گونی دوز گفته میشود. این دستگاه ها برای دوخت لبه های بسته های پارچه ای از حرارت استفاده نمی کنند، بلکه با نخ های بسیار مقاوم دوخت های مختلف ضربدری و غیره را روی سطح مورد نظر ایجاد می نمایند.

از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای این دستگاه ها می توان به دوخت لبه کیسه برنج، آرد و گندم، حبوبات و همچنین بسته بندی کیسه های مصالح ساختمانی از قبیل گچ و سیمان اشاره نمود.

برای نگهداری و استفاده درست از دستگاه گونی دوز باید به چه نکاتی توجه کرد؟

از دستگاه های گونی دوز در کارخانه ها و صنایع بزرگ نیز به نام های جامد استفاده می شود. این دستگاه در دو نوع دستگاه گونی دوز سنتی یا دستی و همچنین صنعتی یا اتوماتیک در بازار موجود است.

بدون شک دستگاه گونی دوز مزایای زیادی دارد که توانسته به خوبی در صنعت و تولید جایگاه بزرگی به دست اورد. از همین رو شما باید برای نگهداری درست این دستگاه دقت زیادی به خرج دهید تا هیچ مشکلی برای آن پیش نیاید. از مزایای دستگاه گونی دوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوخت انواع کیسه یا گونی، کیسه های پلاستیکی و …

دارای سیستم کاربردب برش خودکار نخ

سادگی کار با دستگاه و عملکرد سریع

سرعت بالای دوخت

تنظیم طول و عرض کیسه یا گونی

بدون نیاز به اپراتور یا متخصص

برای طول عمر بالای این دستگاه و همچنین استفاده درست از آن، بهتر است که به طور هفتگی روغن کاری شود. همچنین استفاده بیش از حد از آن موجب شده تا دستگاه گونی دوزی به درستی کار نکند. پس بهتر است که پس از تولید ۵۰ کیسه کمی به دستگاه استراحت دهید.

علاوه بر روغن کاری دستگاه باید به طور کامل تمیزکاری و شسته شود. این کار با اصول و قوعد خاص خود انجام شود. همچنین دستگاه گونی دوزی که از جنس فولاد است از نظر دوام و کیفیت بالاتر از بقیه دستگاه ها است و همچنین تمیزکاری آن نیز راحت تر خواهد بود.

انواع دستگاه گونی دوز

در میان تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده برای بسته بندی، چرخ دوخت گونی کاربرد بسیار زیادی دارد و می توان گفت در اغلب صنایع وجود این گروه ماشین آلات کاملا ضروری می باشد. به همین دلیل تنوع زیادی در طراحی این دستگاه ها وجود دارد و برندهای مختلف قابلیت های متعددی را در آنها اعمال می کنند. در حالت کلی و بر اساس نحوه عملکرد می توان دستگاه گونی دوز را به دو گروه تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

گونی دوز دستی

همان طور که از نام این دستگاه ها مشخص است، با نیروی دست اپراتور عمل می کنند و وزن سبکی دارند. دستگاه دوخت گونی دستی از کوچکترین نوع ماشین آلات مورد استفاده در این حوزه به شمار می روند و با حرکت آن بر روی لبه کیسه های بسته بندی توسط اپراتور، دوخت های مختلف روی سطح آنها ایجاد میشود.

این دستگاه ها از نظر اندازه و ابعاد به دو گروه کوچک و بزرگ تقسیم میشوند که با توجه به اندازه کیسه های مورد نظر می توان گزینه های مناسب آنها را انتخاب و خریداری کرد. مساله بسیار مهمی که در دستگاه های گونی دوز دستی وجود دارد، سرعت آنها می باشد که قابل مقایسه با دستگاه های اتوماتیک نیست. با توجه به اندازه دستگاه سرعت رایج آنها در نوع کوچک ۵۰۰ و در نوع بزرگ ۷۰۰ کیسه در روز می باشد.

در گروه بندی کلی می توان دستگاه های دوخت گونی دستی را به دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

چرخ گونی دوز شارژی: این گروه از دستگاه ها دارای باتری بوده و قابل شارژ می باشند و برای محیط هایی کاربرد دارند که دسترسی به برق در آنها با محدودیت مواجه می باشد.

چرخ گونی دوز برقی: این دستگاه با کابل مستقیم به پریز برق متصل می باشد و اغلب ثابت هستند.

دستگاه دوخت گونی اتوماتیک

در کارخانه ها و کارگاه هایی که تیراژ محصولات تولیدی آنها در سطح بالایی قرار دارد، چرخ دوخت گونی دستی به دلیل سرعت پایین و نیاز به اپراتور برای حرکت دادن دستگاه مناسب نمی باشد. در مقابل نوع دیگری از این ماشین آلات که به صورت اتوماتیک فرآیند دوخت را انجام می دهند گزینه ای مناسب و کاربردی خواهد بود. دستگاه های اتوماتیک دوخت سر گونی به دلیل اهمیت و کاربرد بسیار زیاد در محیط های صنعتی از قابلیت های متعددی برخوردار می باشند. به طوریکه می توان آنها را به دو گروه تقسیم بندی کرد:

دستگاه دوخت گونی اتوماتیک: این ماشین آلات شباهت بسیار زیادی با چرخ خیاطی داشته و با قرار گرفتن لبه کیسه زیر سوزن، دوخت های مختلف انجام میشود. این دستگاه ها ثابت بوده و وزن و سرعت آنها بیشتر از نوع دستی می باشد.

چرخ گونی دوز تمام اتوماتیک: در برخی از کارخانجات به دلیل تیراژ بسیار زیاد محصولات تولیدی، لازم است که این ماشین آلات همزمان قادر به دوخت کامل کیسه و گونی باشند. به عبارت دیگر، دستگاه دوخت گونی تمام اتوماتیک قادر است همزمان کیسه را آماده و لبه آن را نیز در صورت لزوم بدوزد.

تفاوت دستگاه گونی دوز اتوماتیک و گونی دوز دستی

نحوه عمل دستگاه گونی دوز دستی بدین صورت است که همانند یک چرخ خیاطی سیار عمل می کند. شاید این تصور برای افراد به وجود آید که چون به نام گونی دوز دستی شناخته شده تنها با عمل دست انجام می شود ولی بدین گونه نیست.

دستگاه گونی دوز دستی با انرژی برق عمل دوخت را انجام می دهد و در ابعاد کوچک و قابل حمل در بازار موجود است. ابتدا اپراتور، سرکیسه دوز را بر روی لبه های کیسه قرار می دهد و سپس دستگاه در بالاترین سرعت و کمترین زمان عمل گونی دوزی را انجام می دهد. تولیدات دستگاه های دستی به صورت محدود است و در کارگاه ها و کارخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه گونی دوز اتوماتیک به شکل تمام اتوماتیک عملیات دوخت کیسه یا گونی را انجام می دهد. حجم تولیدات این گونه دستگاه ها بسیار بالا بوده و برای کارخانه هایی با تولیدات بالا استفاده می شود. این دستگاه برخلاف دستگاه دستی به اپراتور نیازی ندارد.

عمل دوخت در دستگاه گونی دوز اتوماتیک، بدین صورت است که پارچه یا پلاستیک مورد نظر درون دستگاه قرار گرفته و دستگاه به طور اتوماتیک سه طرف پارچه را می دوزد و همچنین برای دوخت قسمت ابتدایی نیز گونی یا کیسه پر شده در دستگاه قرار گرفته و سر کیسه دوزی انجام می شود.

گونی دوز های دستی به دو صورت ثابت و قابل حمل وجود دارند و گونی دوزهای اتوماتیک به صورت تمام اتوماتیک و گونی دوزهای اتوماتیک سرکیسه وجود دارند.

اگر شما نیز صاحب کسب و کاری هستید و نیاز برای عرضه محصولات خود به گونی و کیسه نیاز دارید، خرید یک دستگاه گونی دوز با کیفیت، می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. با خرید این دستگاه می توانید سرعت و راندمان کار خود را تا حدود بسیار زیادی بالا ببرید.

همانطور که گفتیم، مجموعه پایا پک یکی از بهترین فروشندگان این دستگاه می باشد که شما می توانید برای خرید این دستگاه با کیفیت بی نظیر روی آن حساب کنید. برای اطلاعات بیشتر از انواع دستگاه گونی دوزی و روش کار آن می توانید به سایت پایا پک مراجعه کرده و در صورت وجود هر گونه سوالی با کارشناسان مربوطه ارتباط گیرید.

کاربرد دستگاه گونی دوز

همانطور که می دانید دستگاه گونی دوز، یکی از پرکاربردترین دستگاه برای دوخت کیسه و گونی می باشد. از این دستگاه می توان برای دوخت انواع گونی، انواع کیسه های گلدانی، پروپلین چندلایه، کیسه های نخی و … استفاده کرد. همچنین در صنعت نیز دستگاه گونی دوز برای بسته بندی پاکت های برنج، آرد، خوراک گوسفند، جو و … مورد استفاده قرار می گیرد.

از کاربرد های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بسته بندی انواع سم و کود های شیمیایی

بسته بندی انواع محصولات کشاورزی

بسته بندی محصولات دارویی

بسته بندی محصولات غذایی

بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

بسته بندی گندم و برنج و از این قبیل محصولات

نحوه عملکرد این دستگاه بدین صورت است که سوزنی در انتهای دستگاه وجود دارد. سوزن به طرف بالا و پایین حرکت می کند و موجب اتصال نخ ها به لایه های پارچه می شود. سوزن مورد استفاده در دستگاه نوع و کیفیت دوخت را تعیین می کند.

بخیه یا دوخت هایی که یک دستگاه انجام می دهد می تواند شامل دوخت یک طرفه، دوخت دو طرفه و دوخت مهر و موم باشد. هر کدام از این دوخت ها با سوزن و دستگاه خاصی انجام می شود.

نحوه کارکردن دستگاه دوخت گونی

یکی از اصلی ترین اجزا در چرخ های گونی دوز، سوزن هایی می باشند که دارای یک سوراخ کوچک بوده و از نظر ضخامت دارای تنوع بالایی هستند. با توجه به نوع نخ و جنس کیسه مورد نظر می توان از سوزن های مختلفی استفاده نمود که تاثیر بالایی بر کیفیت کار خواهند داشت. نحوه کارکردن دستگاه گونی دوز شباهت زیادی با چرخ های خیاطی معمولی دارند و این قابلیت در آنها اعمال شده است تا دوخت های یک طرفه و دو طرفه، مهر و موم و ضربدری انجام شود. پس از عبور نخ از سوزن دستگاه، سوزن وارد پارچه شده و گره هایی را ایجاد نموده و از خارج میشود. نحوه گره زنی نخ ها توسط دستگاه با توجه به تنظیمات انجام شده و گره های انتخاب شده انجام میشود.  

سرعت انواع دستگاه گونی دوز

یکی از موارد بسیار مهم و تاثیرگذار بر راندمان کار با چرخ های دوخت سر کیسه های پارچه ای، سرعت آنها می باشد که در مرحله اول به نوع دستگاه بستگی دارد. در یک مقایسه کلی می توان این چرخ ها را بر اساس سرعت آنها به دستگاه های دستی کوچک، بزرگ و گونی دوزهای اتوماتیک گروه بندی کرد. به طوریکه چرخ های دستی کوچک کمترین سرعت را داشته و به طور متوسط در یک تایم کاری لبه ۵۰۰ گونی، گونی دوزهای دستی بزرگ ۷۰۰ کیسه و اتوماتیک تا ۱۵۰۰ کیسه را می دوزند. البته لازم به ذکر است که با توجه به برند تولید کننده و قابلیت هایی که برای این دستگاه ها در نظر میگیرند، سرعت آنها متفاوت می باشد. سرعت های ذکر شده به صورت متوسط هستند و ممکن است در برخی از این تجهیزات بیشتر یا کمتر شوند. به عنوان مثال، برخی از دستگاه های نیمه اتوماتیک ثابت ۲۵۰۰ دور در دقیقه سرعت دارند.

ارزان ترین و با کیفیت ترین دستگاه گونی دوز

دستگاه گونی دوز با کیفیت معمولا ویژگی هایی همچون وزن ۷ کیلوگرم و جنس فولادی دارند. اگر دستگاه مورد نظر شما از نوع مدل ثابت باشد تنها ۵ تا ۸ ثانیه طول می کشد تا یک گونی دوخته شود. هرچه دستگاه گونی دوز شما جدید تر باشد این زمان کاهش می یابد.

سوزن تمامی دستگاه ها قابل تعویض است و می توان با توجه به نوع سوزن انواعی از دوخت ها و همچنین کیسه ها را تولید کرد. برای دوخت لبه های گونی ها و کیسه های بسیار بزرگ باید از دستگاه های بزرگ همچون بیگ بنگ استفاده کرد. دستگاه گونی دوز بسیار بزرگ دارای چرخ هایی هستند که موجب شده دوخت های دسته ای به گونی ها وارد شود.

یکی از دستگاه های ارزان قیمت و باکیفیت ساخت تایوان می باشد که کارایی این دستگاه بسیار بالا بوده که جنس بدنه این دستگاه از چدن و پلاستیک است. وزن این دستگاه نیز از ۶ تا ۸ کیلوگرم تخمین زده شده است.

قیمت دستگاه گونی دوز

با توجه به تنوع بسیار زیاد در چرخ های دوخت سر کیسه، در قیمت های آنها نیز تفاوت چشمگیری وجود دارد که برای مشتری ابهاماتی را ممکن است بوجود آورد. اصلی ترین دلیلی که باعث میشود تا قیمت دستگاه گونی دوز نوسان زیادی داشته باشد، نوع و مدل آنها می باشد. دستگاه های دستی و قابل حمل به دلیل اندازه و ابعاد کوچک تر و قابلیت های کمتر ارزان تر از دستگاه های اتوماتیک می باشد.

علاوه بر نوع و مدل دستگاه، قابلیت های موجود در آنها، تعداد نخ ها، قابلیت دوخت کامل گونی یا فقط لبه های آن، جنس کیسه هایی که دستگاه پشتیبانی می کند، حداقل و حداکثر عرض دوخت و همچنین سرعت آن و برند تولید کننده همگی می توانند بر قیمت تاثیر زیادی داشته باشند. لازم به ذکر است که اغلب این دستگاه ها وارداتی بوده و برندهای مختلفی در ساخت و طراحی آنها نقش دارند، به همین دلیل نرخ ارز می تواند منجر به تغییر قیمت آنها شود. برای استعلام قیمت دستگاه گونی دوز در مدل های مختلف دستی (شارژی و برقی) و نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نکات مهم در خرید دستگاه دوخت گونی

برای خرید چرخ دوخت گونی دو انتخاب کلی پیش رو دارید که عبارتند از: دستگاه گونی دوز دست دوم و دستگاه های نو! برای انتخاب بهترین گزینه در میان این تجهیزات لازم است به چند مورد مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

کیفیت بدنه و قطعات داخلی دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است در زمان خرید به این مساله مهم توجه داشته باشید.

قبل از انتخاب و خرید دستگاه به نوع نخ و جنس کیسه هایی (گونی، پارچه، پلاستیک و غیره) که دستگاه پشتیبانی می کند توجه داشته باشید. برخی از این چرخ ها به دلیل نوع سوزن به کار رفته در آنها ممکن است تنها جنس های خاصی از نخ و کیسه را پشتیبانی کنند.

سرعت و میزان راندمان چرخ های گونی دوز در مدل های مختلف با هم فرق دارد. با توجه به تعداد کیسه هایی که در طول شبانه روز باید دوخت روی آنها انجام شود، گزینه مناسب را انتخاب کنید.

اگر در کارگاه یا کارخانه چرخ هایی را لازم دارید که همزمان گونی را آماده و لبه آن را نیز بدوزد، دستگاه های تمام اتوماتیک را انتخاب کنید.

فروش دستگاه گونی دوز

پایا پک یکی از بزرگترین تیم های فعال در حوزه فروش دستگاه گونی دوز (circus dosing machine)می باشد و انواع چرخ های دستی و نیمه و تمام اتوماتیک متعلق به برندهای مختلف را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و قابلیت های هر یک از انواع چرخ های دوخت گونی با کارشناسان فروش پایا پک تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از تجهیزات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان پایا پک در ارتباط باشید.

سوالات متداول دستگاه گونی دوز

این دستگاه ها برای دوخت لبه های بسته های پارچه ای از حرارت استفاده نمی کنند، بلکه با نخ های بسیار مقاوم دوخت های مختلف ضربدری و غیره را روی سطح مورد نظر ایجاد می نمایند.

به طور کلی در دونوع دستی و اتوماتیک در بازار موجود می باشد.

برای استعلام قیمت دستگاه گونی دوز در مدل های مختلف دستی (شارژی و برقی) و نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نظرات (۲)

 1. رضا

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  دستگاه گونی دوز دست دوم هم موجود هست ؟ چه قیمت هستن؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   برای اطلاع از دستگاه های موجود با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.