دستگاه دوخت گونی
فهرست مطالب

دستگاه گونی دوز یا چرخ دوخت گونی به ماشین آلاتی گفته میشود که انواع دوخت های ضربدری، مهر و موم و دوخت های ساده یکطرفه و دوطرفه را روی کیسه های پارچه ای و پلاستیکی انجام می دهد. این دستگاه ها بر اساس نحوه عملکرد در انواع مختلف دستی و اتوماتیک بزرگ و کوچک تقسیم شده و از نظر سرعت نیز با هم متفاوت می باشند.

پایا پک؛ ارائه دهنده انواع دستگاه بسته بندی  مانند دستگاه شیرینگ و … می باشد. در ادامه ویژگی مختلف هر یک از این ماشین آلات را شرح داده و قیمت و موارد مهم در خرید و فروش دستگاه دوخت سر گونی نو و دست دوم را بررسی خواهیم نمود.

دستگاه گونی دوز چیست؟

متریال به کار رفته برای بسته بندی محصولات مختلف با توجه به نوع مواد داخل بسته، اندازه و ابعاد و جنس آنها تعیین می گردد و به همین دلیل برای برخی از مواد از بسته های پلاستیکی و برخی کیسه های پارچه ای و گونی استفاده میشود. مانند بسته های نایلونی که از دستگاه دوخت پلاستیک استفاده میشود، برای کیسه های پارچه ای و گونی تجهیزاتی شبیه به چرخ خیاطی کاربرد دارند که به آنها دستگاه دوخت گونی یا گونی دوز گفته میشود. این دستگاه ها برای دوخت لبه های بسته های پارچه ای از حرارت استفاده نمی کنند، بلکه با نخ های بسیار مقاوم دوخت های مختلف ضربدری و غیره را روی سطح مورد نظر ایجاد می نمایند.

از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای این دستگاه ها می توان به دوخت لبه کیسه برنج، آرد و گندم، حبوبات و همچنین بسته بندی کیسه های مصالح ساختمانی از قبیل گچ و سیمان اشاره نمود.

انواع دستگاه گونی دوز

در میان تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده برای بسته بندی، چرخ دوخت گونی کاربرد بسیار زیادی دارد و می توان گفت در اغلب صنایع وجود این گروه ماشین آلات کاملا ضروری می باشد. به همین دلیل تنوع زیادی در طراحی این دستگاه ها وجود دارد و برندهای مختلف قابلیت های متعددی را در آنها اعمال می کنند. در حالت کلی و بر اساس نحوه عملکرد می توان دستگاه گونی دوز را به دو گروه تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

گونی دوز دستی

همان طور که از نام این دستگاه ها مشخص است، با نیروی دست اپراتور عمل می کنند و وزن سبکی دارند. دستگاه دوخت گونی دستی از کوچکترین نوع ماشین آلات مورد استفاده در این حوزه به شمار می روند و با حرکت آن بر روی لبه کیسه های بسته بندی توسط اپراتور، دوخت های مختلف روی سطح آنها ایجاد میشود.

این دستگاه ها از نظر اندازه و ابعاد به دو گروه کوچک و بزرگ تقسیم میشوند که با توجه به اندازه کیسه های مورد نظر می توان گزینه های مناسب آنها را انتخاب و خریداری کرد. مساله بسیار مهمی که در دستگاه های گونی دوز دستی وجود دارد، سرعت آنها می باشد که قابل مقایسه با دستگاه های اتوماتیک نیست. با توجه به اندازه دستگاه سرعت رایج آنها در نوع کوچک ۵۰۰ و در نوع بزرگ ۷۰۰ کیسه در روز می باشد.

در گروه بندی کلی می توان دستگاه های دوخت گونی دستی را به دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

 • چرخ گونی دوز شارژی: این گروه از دستگاه ها دارای باتری بوده و قابل شارژ می باشند و برای محیط هایی کاربرد دارند که دسترسی به برق در آنها با محدودیت مواجه می باشد.
 • چرخ گونی دوز برقی: این دستگاه با کابل مستقیم به پریز برق متصل می باشد و اغلب ثابت هستند.

دستگاه دوخت گونی اتوماتیک

در کارخانه ها و کارگاه هایی که تیراژ محصولات تولیدی آنها در سطح بالایی قرار دارد، چرخ دوخت گونی دستی به دلیل سرعت پایین و نیاز به اپراتور برای حرکت دادن دستگاه مناسب نمی باشد. در مقابل نوع دیگری از این ماشین آلات که به صورت اتوماتیک فرآیند دوخت را انجام می دهند گزینه ای مناسب و کاربردی خواهد بود. دستگاه های اتوماتیک دوخت سر گونی به دلیل اهمیت و کاربرد بسیار زیاد در محیط های صنعتی از قابلیت های متعددی برخوردار می باشند. به طوریکه می توان آنها را به دو گروه تقسیم بندی کرد:

 • دستگاه دوخت گونی اتوماتیک: این ماشین آلات شباهت بسیار زیادی با چرخ خیاطی داشته و با قرار گرفتن لبه کیسه زیر سوزن، دوخت های مختلف انجام میشود. این دستگاه ها ثابت بوده و وزن و سرعت آنها بیشتر از نوع دستی می باشد.
 • چرخ گونی دوز تمام اتوماتیک: در برخی از کارخانجات به دلیل تیراژ بسیار زیاد محصولات تولیدی، لازم است که این ماشین آلات همزمان قادر به دوخت کامل کیسه و گونی باشند. به عبارت دیگر، دستگاه دوخت گونی تمام اتوماتیک قادر است همزمان کیسه را آماده و لبه آن را نیز در صورت لزوم بدوزد.

نحوه کارکردن دستگاه دوخت گونی

یکی از اصلی ترین اجزا در چرخ های گونی دوز، سوزن هایی می باشند که دارای یک سوراخ کوچک بوده و از نظر ضخامت دارای تنوع بالایی هستند. با توجه به نوع نخ و جنس کیسه مورد نظر می توان از سوزن های مختلفی استفاده نمود که تاثیر بالایی بر کیفیت کار خواهند داشت. نحوه کارکردن دستگاه گونی دوز شباهت زیادی با چرخ های خیاطی معمولی دارند و این قابلیت در آنها اعمال شده است تا دوخت های یک طرفه و دو طرفه، مهر و موم و ضربدری انجام شود. پس از عبور نخ از سوزن دستگاه، سوزن وارد پارچه شده و گره هایی را ایجاد نموده و از خارج میشود. نحوه گره زنی نخ ها توسط دستگاه با توجه به تنظیمات انجام شده و گره های انتخاب شده انجام میشود.  

سرعت انواع دستگاه گونی دوز

یکی از موارد بسیار مهم و تاثیرگذار بر راندمان کار با چرخ های دوخت سر کیسه های پارچه ای، سرعت آنها می باشد که در مرحله اول به نوع دستگاه بستگی دارد. در یک مقایسه کلی می توان این چرخ ها را بر اساس سرعت آنها به دستگاه های دستی کوچک، بزرگ و گونی دوزهای اتوماتیک گروه بندی کرد. به طوریکه چرخ های دستی کوچک کمترین سرعت را داشته و به طور متوسط در یک تایم کاری لبه ۵۰۰ گونی، گونی دوزهای دستی بزرگ ۷۰۰ کیسه و اتوماتیک تا ۱۵۰۰ کیسه را می دوزند. البته لازم به ذکر است که با توجه به برند تولید کننده و قابلیت هایی که برای این دستگاه ها در نظر میگیرند، سرعت آنها متفاوت می باشد. سرعت های ذکر شده به صورت متوسط هستند و ممکن است در برخی از این تجهیزات بیشتر یا کمتر شوند. به عنوان مثال، برخی از دستگاه های نیمه اتوماتیک ثابت ۲۵۰۰ دور در دقیقه سرعت دارند.

قیمت دستگاه گونی دوز

با توجه به تنوع بسیار زیاد در چرخ های دوخت سر کیسه، در قیمت های آنها نیز تفاوت چشمگیری وجود دارد که برای مشتری ابهاماتی را ممکن است بوجود آورد. اصلی ترین دلیلی که باعث میشود تا قیمت دستگاه گونی دوز نوسان زیادی داشته باشد، نوع و مدل آنها می باشد. دستگاه های دستی و قابل حمل به دلیل اندازه و ابعاد کوچک تر و قابلیت های کمتر ارزان تر از دستگاه های اتوماتیک می باشد.

علاوه بر نوع و مدل دستگاه، قابلیت های موجود در آنها، تعداد نخ ها، قابلیت دوخت کامل گونی یا فقط لبه های آن، جنس کیسه هایی که دستگاه پشتیبانی می کند، حداقل و حداکثر عرض دوخت و همچنین سرعت آن و برند تولید کننده همگی می توانند بر قیمت تاثیر زیادی داشته باشند. لازم به ذکر است که اغلب این دستگاه ها وارداتی بوده و برندهای مختلفی در ساخت و طراحی آنها نقش دارند، به همین دلیل نرخ ارز می تواند منجر به تغییر قیمت آنها شود. برای استعلام قیمت دستگاه گونی دوز در مدل های مختلف دستی (شارژی و برقی) و نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

نکات مهم در خرید دستگاه دوخت گونی

برای خرید چرخ دوخت گونی دو انتخاب کلی پیش رو دارید که عبارتند از: دستگاه گونی دوز دست دوم و دستگاه های نو! برای انتخاب بهترین گزینه در میان این تجهیزات لازم است به چند مورد مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

 • کیفیت بدنه و قطعات داخلی دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است در زمان خرید به این مساله مهم توجه داشته باشید.
 • قبل از انتخاب و خرید دستگاه به نوع نخ و جنس کیسه هایی (گونی، پارچه، پلاستیک و غیره) که دستگاه پشتیبانی می کند توجه داشته باشید. برخی از این چرخ ها به دلیل نوع سوزن به کار رفته در آنها ممکن است تنها جنس های خاصی از نخ و کیسه را پشتیبانی کنند.
 • سرعت و میزان راندمان چرخ های گونی دوز در مدل های مختلف با هم فرق دارد. با توجه به تعداد کیسه هایی که در طول شبانه روز باید دوخت روی آنها انجام شود، گزینه مناسب را انتخاب کنید.
 • اگر در کارگاه یا کارخانه چرخ هایی را لازم دارید که همزمان گونی را آماده و لبه آن را نیز بدوزد، دستگاه های تمام اتوماتیک را انتخاب کنید.

فروش دستگاه گونی دوز

پایا پک یکی از بزرگترین تیم های فعال در حوزه فروش دستگاه گونی دوز (circus dosing machine)می باشد و انواع چرخ های دستی و نیمه و تمام اتوماتیک متعلق به برندهای مختلف را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و قابلیت های هر یک از انواع چرخ های دوخت گونی با کارشناسان فروش پایا پک تماس بگیرید.

سوالات متداول

این دستگاه ها برای دوخت لبه های بسته های پارچه ای از حرارت استفاده نمی کنند، بلکه با نخ های بسیار مقاوم دوخت های مختلف ضربدری و غیره را روی سطح مورد نظر ایجاد می نمایند.

به طور کلی در دونوع دستی و اتوماتیک در بازار موجود می باشد.

برای استعلام قیمت دستگاه گونی دوز در مدل های مختلف دستی (شارژی و برقی) و نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک می توانید با کارشناسان پایا پک تماس بگیرید.

دستگاه گونی دوز یکی از محصولات شرکت بازرگانی پایاپک ارائه دهنده انواع دستگاه های بسته بندی می باشد . جهت ثبت سفارش با شماره ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩ تماس برقرار نمایید.

نظرات (۲)

 1. رضا

  ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

  دستگاه گونی دوز دست دوم هم موجود هست ؟ چه قیمت هستن؟

  • پایاپک

   ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ پاسخ

   برای اطلاع از دستگاه های موجود با شماره های زیر تماس برقرار نمایید:
   ۵۵۶۹۶۱۳۲
   ۵۵۶۹۸۶۶۰
   همراه: ٠٩١٢٣٨٣٧١٩٩

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.